Prstová gymnastika o koni. Lekce plastineografie ve druhé juniorské skupině „Kůň. Prst - chlapče, kde jsi byl...

cíle:

Seznámit se s rysy vzhledu a životního stylu koně.
Obohaťte aktivní a pasivní slovní zásoba na toto téma.
Pokračujte v učení dětí rozlišovat a pojmenovávat čísla 1 a 2, spojovat číslo a množství, počítat dané množství.
Naučte se pozorně naslouchat a rozumět textu.
Vytvořte si stabilní představy o barvě, poloze v prostoru (na, za, před, vedle), geometrické tvary ah (obdélník, čtverec, trojúhelník), velikost (vysoká-nízká, velká-malá), rychlost (rychlá-pomalá).
Zdokonalit dovednosti modelování, kreslení pastelkami, lepení, navrhování.
Naučte se najít předmět, který se liší od ostatních.
Cvičení v onomatopoji, schopnost koordinace slov a pohybů.
Rozvíjet myšlení, jemnou motoriku, koordinaci pohybů, artikulační dýchání, smysl pro rytmus, tempo.

Zařízení:

Hračky, truhly, kostky, stavebnice tyče.
Obrázky zobrazující stádo koní.
Listy papíru s nakresleným koněm bez ocasu a hřívy, hnědé tužky, "sedlo" a "slunce" vystřižené z barevného papíru, lepidlo.
Kolíčky na prádlo, siluety koní bez nohou a ocasu, vystřižené ze silné lepenky.
Plastové destičky s nalepenými čísly 1 a 2. Podkovy vystřižené z kartonu.
Hustá silueta koní s nitěmi zasunutými do otvorů (hříva a ocas).
Slané těsto, hračková kladiva.
Podkovy vystřižené ze silného papíru s otvory, plastové šrouby od návrháře.
Obrázky zobrazující podkovy s jednou, která se liší od ostatních.
Budova z obdélníků, čtverců a trojúhelníku nakreslených na bílém kartonu. Stejné geometrické tvary vystřižené z barevné lepenky.
Zvukové nahrávky: „Jedeme na koni“, „Tsok-tsok“, „Podívejte se na koně“.

Průběh lekce:

Pozdrav "Jak se máš?"

Jak se máš? - Takhle!
(palce obou rukou – nahoru, zbytek sevřete v pěst)

Plaveš? - Takhle!
(Ruce představují pohyb plavce)

Jak to jde? - Takhle!
(Chůze na místě)

jak běháš? - Takhle!
(Ruce ohnuté v loktech, pohyb podél těla)

Díváš se do dálky? - Takhle!
(Střídavě pokládejte dlaně na čelo)

sleduješ? - Takhle!
(energické pohyby rukou)

jak bereš? - Takhle!
(uchopení pohybů rukou)

jak dáváš? - Takhle!
(Natáhněte otevřenou dlaň dopředu)

Spíte v noci? - Takhle!
(Dlaně pod hlavou)

jak vyhrožuješ? -Takhle!
(Zatřeste ukazováčkem, zbytek prstů sevřete v pěst)

Děláš si legraci? - Takhle!
(Pěsti obou rukou tleskají na nafouklé tváře)

Moment překvapení "Kdo je v truhle?"

Poslouchejte zvuk a hádejte, kdo se skrývá v truhle?
(Zvukový záznam zvuku koňských kopyt.)
Klikněte, klikněte, klikněte, klikněte!
Jsem kůň - šedá strana!
zaklepu kopytem.
Jestli chceš, udělám to!
Podívej, jak jsem krásná.
Pěkný ocas a hříva.
Klikněte, klikněte, klikněte, klikněte!
Jsem kůň - šedá strana!

Zkoumání a pojmenovávání částí hračky "Kůň"

Ukažte, kde má kůň hlavu, bok, ocas, hřívu, kopyta. Pojmenujte, co ukazuji. (Učitel nabádá děti, aby uvažované části hračky pojmenovaly samy).
Tady je matka koně. A tohle je její dítě - hříbě. Kdo je velký, kůň nebo hříbě? kdo je malý?

Konstrukce "stabilní"

Dům, kde žijí koně, se nazývá stáj. Postavte si stáj z barevných geometrických tvarů. Připoj k jejich obrázku barevné tvary.
Ukaž modrou postavu. Toto je trojúhelník. Kolik trojúhelníků? Jeden trojúhelník.
Zobrazit čísla žlutá barva. Toto jsou čtverce. Kolik čtverců? Dva čtverce.
Ukažte červené postavy. Toto jsou obdélníky. Kolik obdélníků? Dva obdélníky. Udělejte si z prstu ukazatel a ukažte jim trojúhelník, čtverce, obdélník.

Čtení anglické říkanky "The Smith" přeložené S. Ya. Marshak.

Aby se koňská kopyta na tvrdé cestě nezlomila, byly vynalezeny podkovy. Podkovy jsou podkovy, které se přibíjejí ke koňským kopytům. Bota znamená přibít podkovu.

Čau kováři
Výborně,
Můj hřebec kulhal.
Znovu ho kopneš.
- Proč se neobouvat!
Tady je hřebík
Tady je podkova.
Jedna, dvě -
A je hotovo!

Didaktické cvičení "Kolik podkov?"

Kolik máte podkov? tři podkovy. Jaké je číslo na tomto štítku? Číslo 1 znamená, že do této desky musíte vložit jednu podkovu. Jaké je číslo na druhém štítku? Číslo 2. Kolik podkov by se mělo dát na talíř s číslem 2? Dvě podkovy. Zde jsme rozložili všechny tři podkovy. Jedna podkova a dvě podkovy - tři podkovy.

Hra „Vlož karafiát do podkovy“

Děti vkládají hřebíky (plastové šrouby od návrháře) do siluety obrázku podkovy ze silné lepenky s otvory.

Modelování "podkovy"

Ze slaného těsta děti přímým válením formují klobásu. Ohnou ho do tvaru podkovy, navrch nasadí hřebíky (plastové šrouby od designéra), které se zatlučou kladívkem.

Didaktické cvičení "Co je nadbytečné?"

Na obrázku jsou všechny podkovy stejné, až na jednu. Najděte tuto podkovu. Ne jako všichni ostatní. Jak se liší od ostatních podkov? Jedna podkova jiné barvy..
Dále je dětem nabídnuta další možnost, kdy se jedna podkova obrátí vzhůru nohama.

Dynamická pauza „Hračky koní“

Kluci mají spoustu hraček - koní, jsou tu houpací koně. Zde je návod, jak tento. Zobrazit loutkový houpací kůň. Sednou si na něj a houpají se.
Pohupujme se tam a zpět na špičkách, jako na koni.
Tam jsou švihadlo koně na tyči. Jako tyhle. Vloží hůl mezi nohy a skočí. Pojďme jezdit na koních.
A můžete si spolu hrát na koně. Vezměte švihadla a házejte to takhle. (Na hrudi, končí v podpaží.) jeden hrající kůň. Druhý je jezdec. Řekněte „ale“, aby kůň šel. Řekněte "wow." K zastavení koně.
(Na hudbu "Jdu, jedu na koni").

Prstová gymnastika a zvukomalebnost "Koně skáčou"

Zde jsou moji pomocníci
Otočte je, jak chcete.
(Ukaž dlaně, otoč je)

Na bílé, hladké cestě
Prsty skáčou jako koně.
(Pohyb rukou dopředu, pohyb prstů)

Tsok-tsok-tsok. Tsok-tsok-tsok.
Poskakuje šmrncovní stádo.
(Onomatopoeia)

Koně hlasitě křičí: "Jdi do toho!"
Jeli daleko.
(Onomatopoeia)

Během onomatopoeického řinčení se usmívejte, otevřete ústa a klikněte špičkou jazyka. Ústa jsou otevřená. Jazyk musí být široký. Dráha. Aby se špička jazyka nezasunula dovnitř a spodní čelist zůstala nehybná.

Poskakuje šmrncovní stádo. Co je to slovo "tabun"? Tabunok nebo stádo je společnost koní, kteří se spojili. Zde je obrázek stáda koní. Kolik koní je ve stádě? Mnoho koní.

Cvičení "Kde je kůň?"

Položte před sebe kostku. Nyní zvedněte koně a položte ho
na krychli, za krychlí, před krychlí, na straně vedle krychle.

Zde kůň rychle cválal. A teď pomalu.

Na hudbu a slova písně rodiče a poté děti „skákejte“ s hračkou plastového koně k sobě na zádech, pažích, nohách.

Didaktická hra "Kůň skáče vysoko nebo nízko"

Položte před koně blok. Nechte svého koně přeskočit. A teď k ní postavte další lištu a na ni další. Skoč, koně! Toto je nízký plot a kůň skočil nízko, ale toto je vysoký plot a kůň vyskočil vysoko. Nechte svého koně skákat vysoko a nyní nízko. Jak kůň přeskočil tento plot? Nízký. A jak kůň přeskočil tento plot? Vysoký.

Vizuální aktivita "Krásný kůň"

Děti, podívejte se, co nám umělec zapomněl nakreslit na koně? Hříva a ocas. Víte, jak je nakreslit? Chcete se to naučit? (Učitel ukazuje způsob kreslení). Pojďme nakreslit více trávy. Aby náš kůň mohl jíst. Jaký druh tužky nakreslí trávu? Zelená tužka.
A teď si na výkres nalepíme sedlo. Toto je sedlo, které má kůň na hřbetě. Říká se mu sedlo, protože na něm sedí. Při jízdě na koni. A také přilepíme slunce, aby náš kůň byl teplý a lehký.

Čtení básně A. Barto "Kůň"

Miluji svého koně
uhladím jí vlasy,
Hřebenatkou pohladím culík
A pojedu na koni na návštěvu.

(Čtení je doprovázeno hracími akcemi: srst se češe „do hladka“, ocas se uhlazuje hřebenem).

Hřeben je takový hřeben bez rukojeti a mírně zahnutý.
- A co to znamená česat si vlasy "do hladka"? "Smooth" - jak to je? (Odpovědi dětí.)
- Poslouchej co tvrdé slovo potkali jsme - "vlna". Procvičme si jeho správnou výslovnost.

Cvičení s kolíčky na prádlo "Kůň"

Pomocí kolíčků na prádlo vytvořte ocas a nohy koně. Udělejte hřívu od ucha dozadu a nohy - dvě vpředu a dvě vzadu.

Cvičení pro rozvoj jemné motoriky "Ocas a hříva"

Zatáhněte za nitě za uzly a udělejte z koně krásný ocas a hřívu.

Tady náš kůň rychle cválá. A teď pomalu.

Dechové cvičení "Foukání na hřívu a ocas"

Když kůň rychle cválá, jeho ocas a hříva vlají. Foukáme na ocas a hřívu koně, aby se třepetaly. Zkuste foukat, aniž byste si nafoukli tváře.

Nenech svého koně
Lízátka a marmelády.
Raději jí trochu dej
Černý chléb na dlani.
Jí pomalu
A zatřes jeho nadýchanou hřívou.

Mobilní hra "Koně kolotoče"

Sotva, sotva, sotva se točí kolotoče
(pomalu chodit v kruhu, držet se obruče)

A pak-pak-pak
(trochu rychlejší)

Vše běží-uteč-uteč
(stále zrychluje)

A pak-pak-pak všichni běž-utíkej-utíkej
(běh)

Ticho, ticho, nespěchejte
(zpomal)

Zastavte kolotoč. Stop!
(lze opakovat na druhou stranu)

Elena Chigrik
Lekce plastineografie ve druhém juniorská skupina"Kůň"

Třída plastelíny: kůň

cílová:

Učit děti kreslit v technologii plastineografie.

Úkoly:

1. Naučte děti tvořit kresbu samy technikou stěru.

2. Posílit schopnost rozmazat čáry v různých směrech.

4. Rozvíjejte důslednost v práci obou rukou.

3. Vychovávat u dětí vnímavost, potřebu přijít na pomoc těm, kteří to potřebují.

Poznávání nového slova: hříva, tlama, kopyta, lesklá srst.

přestěhovat se lekce: Dávejte pozor na řehtání koně.

pečovatel: Poslouchej, kdo se směje za dveřmi? Děti: kůň.

Ale! - řekli jsme kůň. A spěchali pryč, aniž by se ohlédli.

Hříva se vlní ve větru. Tady je dům. kůň, čau!

ohleduplnost koně. pečovatel: Podívejte se, jak krásné přišel k nám kůň! A jaký má dlouhý culík! Ukaž mi kde koňský ohon! A oči? A co je tohle? koně? Děti: Hlava, nohy, hříva...

pečovatel: Víš, proč k nám skočila? kůň? Chce, abychom nakreslili její přítelkyně- koně. Pojďme pomoci kůň?

Děti usedají ke stolům, na kterých předem rozšířit:

1. Nebarevné obrázky koně. 2. Plastelína.

prstová hra:

podívej se na ty prsty (stiskni, uvolni pěsti)

obratně skákat jako koně(klepeme prsty na stůl)

Na kládě a na pařezu

Skákat a skákat, skákat a skákat.

pečovatel: Podívejte se, co je třeba nakreslit kůň? Děti: Hříva, ocas.

pečovatel: jaký culík koně? Děti: Dlouhý, nadýchaný.

Ukažte prstem kde koně nakreslíme culík? Jakou barvou nakreslíme ocas? pečovatel: A teď spolu se mnou začneme kreslit culík. pečovatel: Vezmi si kousek plastelína, odštípněte z něj malý kousek. Rolujte mezi prsty. Nasaďte culík, zatlačte na srolovanou kouli prstem a stáhněte dolů. (Uděláme to mnohokrát, dokud není ocas koně nebude dlouhá a nadýchaná).

pečovatel: A teď nakreslíme hřívu koně. Kde hříva roste koně?

Děti: Na krku. pečovatel: Ukažte prstem, kde je krk koně kam nakreslíme hřívu? Děti ukazují.

pečovatel: Jakou barvou nakreslíme hřívu koně? Děti: Černá (hnědá, bílá)

pečovatel: A teď spolu se mnou začneme kreslit hřívu. (Výklad a ukázka, individuální pomoc dětem). pečovatel: Vezmi si kousek černé plastelína, odštípněte z něj malý kousek. Rolujte mezi prsty. Nasadit na krk koně, prstem zatlačte na stočenou kouli a stáhněte ji dolů.

pečovatel: pojďme také ozdobit obličej koně.

A teď torzo.

Na konci práce vyzve děti, aby zvážily svou práci.

pečovatel: Co je důležité, jsme hrdí se ukázali koně! kolik přítelkyň měli naši kůň.

Související publikace:

Závěrečná integrovaná lekce o rozvoji řeči v první juniorské skupině „Kdyby k nám přišel kůň“ MDOU "MŠ č. 69" Synopse závěrečné integrované lekce v 1. juniorské skupině č. 1 o rozvoji řeči "Kdyby k nám přišel kůň."

Synopse GCD o plastineografii s dětmi druhé juniorské skupiny "Řasy v akváriu" Synopse GCD o uměleckém a estetickém rozvoji s dětmi druhé juniorské skupiny "Řasy v akváriu" Cíle: formace u dítěte.

Cíl: Pokračovat v seznamování dětí s Dymkovo malba; Formovat schopnost dětí kreslit nekonvenčním způsobem - vatovými tyčinkami;

Synopse GCD o vývoji smyslů v první juniorské skupině "Naughty horse" Synopse GCD o smyslovém vývoji v první juniorské skupině Sestavila učitelka první kategorie MBDOU DS č. 455, Čeljabinsk Shapovalova.

Synopse OD ve druhé skupině raného věku "Didaktická hra" Úkoly ". "Kůň" Elena Osokina Synopse OD ve druhé skupině raného věku " Didaktická hra"Rozkazy". "Kůň" Osokina Elena Synopse OD v.

Synopse o uměleckém a estetickém vývoji kresby v mladší skupině "Dymkovo horse toy" Synopse K uměleckému a estetickému vývoji kresby u mladší skupiny

Aurika Kovalyk
Prstová gymnastika

Dvě přítelkyně.

Dvě přítelkyně na trávníku

(plácejte se do kolen v rytmu textu)

Kwa-kva-kva, kva-kva-kva.

(tleskejte rukama do rytmu textu)

Dvě zelené žáby:

(tleskání na kolenou)

Kwa-kva-kva, kva-kva-kva.

(tleskání rukama).

Qua! (Dupněte jednou nohou).

Písně se zpívají sborově:

(Spojte dlaně a mírně otevřete tlamu žab).

Kwa-kva-kva, (tleskání rukama)

Qua-qua-qua. (Stopy do rytmu textu).

A zasahují do spánku (Zavrtění prstem).

Kwa-kva-kva, kva-kva-kva! (tleskat).

Dům je na okraji.

(Spojte dlaně nad hlavu.)

Na dveřích je zámek.

(Zavřete dlaně v "hradě").

Za dveřmi je stůl

(Přikryjte dlaní pravá ruka levá vačka).

Palisáda kolem domu.

(Ruce před sebou, prsty roztažené).

Ťuk ťuk! Otevřít dveře!

(Klepněte pěstí jedné dlaně na druhou).

Pojď, nejsem zlý!

(Ruce do stran, dlaně nahoru zadní stranou).

Rodina je mocná.

V jednom hustém lese

(Přehoďte ruce nad hlavu jako stromy.)

Žila tam mocná rodina.

(Dejte ruce k sobě).

Měli obrovský dům

(Dlaně si dejte nad hlavu v podobě stříšky).

A střecha s tmavým potrubím.

(Zvedněte prostředníčky – dýmku).

Kouř z komína do kroužků.

(„Zazvoní“ postupně ze všech prstů).

Plim, plim, plim!

(Klikněte prsty).

Každý má svůj domov.

U lišky v hluchém lese,

Je tam díra - bezpečný dům.

Sněhové bouře nejsou v zimě hrozné

Veverka v dolíku na smrku.

(Ohněte prsty na obou rukou:

na prvním dvojverší - na levé ruce,

na druhé - na pravé ruce).

Pod křovím pichlavý ježek

Shrabe hromadu listí.

Z větví, kořenů, kůry

Bobři dělají chýše.

(Střídavé údery dlaněmi a pěstmi).

Tombola.

Holky a chlapci, kde máte prsty?

(Skryjte ruce za zády).

Pošlete prsty ráno

(hýbat prsty).

Navštivte tetu Razygru

(tleskat).

Posadili se na lavičku

(Na palci si „sedněte“ s každým prstem, počínaje malíčkem).

Ano, dívali se z okna.

(Přeložte "okna" před očima).

Pila jsem čaj, budu hrát čaj,

(Střídavé tleskání a ukazování palců).

Palmy trochu pohladily slunce,

(Hlaďte dlaně k sobě a lehce je masírujte).

Zvedli prsty, stali se paprsky.

(Zvedněte obě ruce nahoru, s námahou roztáhněte prsty).

Koně.

Sedíme na koních. Páni!

Koně, jdeme!

(Položte ruce na stůl dlaněmi dolů.)

Pojďme! (klepeme dlaněmi na stůl, napodobujeme zvuk kopyt).

Na trávě! (Pohladíme stůl, švihneme střídavě levou a pravou dlaní k sobě).

Na písku! (Tření jedné dlaně o druhou).

Po oblázcích! (Zaklepejte hřebíky do stolu).

Na chodníku! (klepání pěstmi).

Přes močál! (Masážní pohyby klepou na tváře).

Přes bažinatou bažinu! (klepeme na tváře a mlaskáme rty).

Na ledě! (Cvakací jazyk).

U sněhu! (Udeřte měkkými dlaněmi do stolu).

Skrz díru! (Dělejte rukama pohyby, které napodobují skok).

Dolů po prašné cestě! (Tleskněte rukama na kolena.)

Na kopec! (Zpomaleně klepeme na stůl, jako by nám bylo těžké vstát).

Sjezd! (Klepání ve velmi rychlém tempu).

Utekl daleko! (Klepání velmi jemně.)

Skákání velmi blízko! (Hlasité klepání).

Vyskočil! (Silně udeřte dlaněmi do stolu).

Prsty.

Zde jsou moji pomocníci

Otočte je, jak chcete.

Jedna dva tři čtyři pět,

Opět se nehodí.

Zaklepali, otočili se,

A nechtěli pracovat.

Tento prst chce spát

Tento prst - skoč do postele,

Tento prst se stočil

Tento prst již spí.

A ten druhý už dávno spí. (Ohýbáme prsty, začínáme palcem).

Kdo s námi dělá hluk?

Ticho, ticho, nedělejte hluk

Neprobouzejte prsty! (Šeptá).

Přijde jasné ráno

Jasné slunce vyjde, (hlasitěji)

Ptáci budou zpívat

Prsty se postaví. (Hlasitý).

Probuďte se, děti!

V Mateřská školka je čas jít! (Všichni zvednou ruce s otevřenými dlaněmi.)

Komáři.

Zde ožívají, skládají se do špetky, stávají se z nich „komáři“ a se slovy:

dariki-dariki,

létali komáři,

Stočený, zkroucený,

Chytili se za tvář (nos, pero)!

"Okousejte" miminko pro různé části těla k jeho velké radosti.

Pavouk.

A jaký nádherný pavouk se získává z roztažených prstů! Prstováním tlapkami se pohybuje jako skutečný. Vhodné pro miminko:

Tupi-tupi-tupi-to,

Tkám síť

Tkám síť

Tupi-tupi-tupi-to.

Nyusha (Vasya, Masha.) noha (rukojeť, uši.) cop,

Tupi-tupi-tupi-to!

A "plete", lechtá.

Želva.

A z ruky se může stát želva, když ji pomalu vytlačíte z pěsti palec:

Želva nosí krunýř

Vyděšeně schovává hlavu.

A pak rychle vyjměte "hlavu" zpět do "skořápky".

Kompot.

Položíme jednu ruku dlaní nahoru a ukazováčkem druhé ruky ji krouživým pohybem posouváme po dlani a „mícháme kompot“:

Vaříme, vaříme kompot.

Potřebujete hodně ovoce. Tady:

(Střídavě ohýbáme prsty.)

Nakrájíme jablka

Hrušky nakrájíme a uvaříme

Vymačkejte citronovou šťávu

Vložte odtok a písek.

(Uvolníme všechny prsty a znovu „promícháme“.)

Vaříme, vaříme kompot,

Chovejme se k poctivým lidem!

Rodina.

Vezměte dítě za ruku a přitiskněte jeho prsty na dlaň jeden po druhém, začněte velkým:

Tady je dědeček.

Tady je babička.

Tady je táta.

Tady je máma.

Tady je moje dítě.

A tady je celá rodina!

S těmito slovy chyťte dítě za pěst.

Nejprve musíte zatnout pěst. Tohle je králíkárna. "Zajíci" odcházejí z domu jeden po druhém. A pak se vrátí stejnou cestou:

Jedna dvě tři,

Čtyři pět -

Zajíčci šli ven na procházku.

Jedna dvě tři,

Čtyři pět -

Znovu se schováváme v domě!

Veverka.

Nechte dítě natáhnout ruce s dlaněmi dolů a v souladu s říkankami buď sevře prsty v pěst, pak je rozevře jako vějíř:

Veverka sedí na vozíku

Prodává ořechy.

(Ruka se otočí dlaní nahoru, prsty od palce k malíčku se střídavě ohýbají.)

liščí sestra,

medvědí PEC,

Knír kočka.

Ten kluk je prst.

Musíte vzít palec dítěte do pěsti a potřást jím a zeptat se:

Finger boy, kde jsi byl?

A pak ohýbejte prsty od dětské pěsti a odpovězte:

Šel jsem s tímto bratrem do lesa.

Vařil jsem s tímto bratrem kapustovou polévku.

Jedl jsem kaši s tímto bratrem.

Zpíval jsem písničky s tímto bratrem!

Prsty.

Prsty levé ruky, počínaje malíčkem, se střídavě ohýbají k dlani se slovy:

Tento prst chce spát

Tento prst šel do postele

Tento prst si trochu zdřímnul,

Tento prst už spí,

Ticho, ticho, nedělejte hluk

(Švihněte pěstí pravou rukou.)

Rudé slunce vyjde

Přijde jasné ráno

Ptáci budou cvrlikat

Zvednou se prsty!

(Prsty se silou narovnejte pomocí vějíře.)

Prsty.

Dítě bude zajímat jednoduchou říkanku, se kterou si snadno zapamatujete jména prstů. Každý jmenovaný prst je ovinut kolem pěsti druhé ruky:

Prst je tlustý a VELKÝ

Šel jsem do švestkové zahrady.

UKAŽOVÁNÍ z prahu

Ukázal mu cestu.

PROSTŘEDNÍ prst je nejpřesnější.

Sklepává švestky z větve.

NEJMENOVANÝ jí.

MIZINCHIK-Mr.

Zasadí kosti do země.

Jeden položí ruku hřbetem ruky dolů, jako střechu. Druhý nebo ostatní zespodu na něj položí ukazováčky. Se slovy:

Kočky, myši,

Vlci, zajíci,

Skryj si prsty! Tsap!

„Střecha“ se s bouchnutím zavře a zpomalené prsty se zachytí.

Možnost 2.

Na hoře byli zajíci,

A oni křičeli: Schovejte si prsty.

Možnost 3.

pod mou střechou

Myši se shromáždily

Zajíc, veverka, ...., ropucha.

Lokty.

Do rytmu mluveného slova klepejte do stolu lokty, pěstmi nebo klouby ohnutých prstů.

Ay, tuki, tuki, tuki!

Bouchla kladiva

Bouchla kladiva

Hrané lokty:

Tuki - aktuální, tuki - aktuální!

Takže dítě vyrostlo!

Pražce – pražce.

Pražce - pražce, (tleskání rukou).

Babička měla.

Jedl preclík (Ohýbejte jeden prst po druhém, začněte palcem).

Pili kiselek.

Vzato na trať

Svěží dort.

Ano, navíc - z trouby

Makové rohlíčky!

Nechcete rohlíky?

Tak leť! E-ge-gay! (Mávání rukama napodobující let ptáků, běh v kruhu).

Bolshak - štípat dřevo ...

Bolshak - nasekat dřevo, (ohýbejte jeden po druhém, začněte palcem, prsty).

A ty - štípat dřevo,

A vy - abyste zahřáli troubu,

Musíte vařit kaši.

A dítě - zpívat písně. (Poslední ohněte - malíček).

Zpívejte písně, tancujte (vyrobte si baterky rukama).

Pro pobavení bratrů.

Prst - chlapče, kde jsi byl...

(Radla jsou sevřená v pěst, palce jsou nahoře, otáčejí se: levý ve směru hodinových ručiček, pravý proti směru hodinových ručiček. Poté se palec přitlačuje střídavě proti každému prstu, počínaje ukazováčkem).

Prst - chlapče, kde jsi byl?

S tímto bratrem jsem šel do lesa,

Vařil jsem zelnou polévku s tímto bratrem,

Jedl jsem kaši s tímto bratrem,

Zpíval jsem písničky s tímto bratrem.

Ráno.

Přišlo ráno, vyšlo slunce. (Dlaně jsou zkřížené, prsty jsou roztaženy a tvoří slunce).

Hej, bratře Fedyo, vzbuď sousedy! (Prsty jsou sevřené v pěst, palec je zvednutý a dělá krouživé pohyby).

Vstávej, chlapče!

Ukazatel vstávat!

Vstaň uprostřed!

Vstávej, Sirotku!

A ty, zlato - Mitroshko! (Ukazováčkem levé ruky střídavě tlačte na polštářek volaného prstu).

Ahoj dlaňo! (Klikněte doprostřed dlaně).

Všichni se probudili a protáhli! (Ruce nahoře, prsty natažené, s námahou roztažené).

* Cvik opakujte dvakrát, nejprve pravou rukou, poté levou.

Dům na hoře.

Na hoře vidíme dům. (Složte dům rukama).

Kolem spousta zeleně. (mávivé pohyby rukou).

Tady jsou stromy, tady jsou keře (Udělejte „stromy“ a „keře“ rukama).

Tady jsou nadýchané květiny! (Prsty ukazují poupě - rozkvetlý květ).

Všude kolem plotu. (Ukažte před sebou „plot“ z prstů).

Za plotem je čistý dvůr. (Hlaďte dlaněmi po stole).

Otevíráme bránu (Ukažte bránu rukama, brána se otevírá).

Rychle běžíme k domu. (Prsty "běží" po stole).

Klepeme na dveře: "Ťuk - ťuk - ťuk!" (Buďte pěstmi do stolu.)

Někdo na nás jde zaklepat. (Přiložte dlaň k pravému uchu, poslouchejte).

Přišli jsme navštívit přítele

A dárky byly přineseny. (Natáhněte ruce dopředu, jako byste něco představovali)

Lano.

(Obě dlaně jsou sevřené v pěst, palce zvednuté. Palcem děláme krouživé pohyby, jako bychom kroutili provaz - nejprve jedním směrem, pak druhým).

Když budu chtít, skočím Galka a Natálka.

No, jeden, no, dva uprostřed cesty.

Ano, běh s větrem, ano na pravou nohu.

Skáču, točím nové lano.

Jezdím, učím Galju a Natálku.

Pojď, jedna, pojď, dvě, sestry studují,

Za zadní den - den copánky skáčou.

O ptácích a kuřátkách.

Na stromě bylo hnízdo s mláďaty. Mláďata měla hlad a hlasitě žádala o jídlo. Ptačí matka přiletěla a začala krmit kuřátka. Maminka dala mláďatům po jedné housence (palec se střídavě dotýká ostatních čtyř), každému po dvou hmyzech (současný dvojitý dotyk s ostatními čtyřmi palcem) a tři pakomáry (třikrát se dotknou).Mláďata se nažrala a začala si čistit zobáky Maminka jim pomáhala (palcem silou hladila střídavě okraje zbývajících prstů).

Pozdravy.

Tento tým jsou veverky a tento tým jsou králíci (prsty levé a pravé ruky). Tohle je kapitán veverek a tohle je kapitán zajíčků (palec nahoru).

Každý kapitán pozdraví svůj tým. (Cvičení provádíme nejprve samostatnými povely, poté současně).

Oba týmy se zdraví. (Střídavé dotýkání se spárovaných prstů obou rukou. Nejprve zajíčci a veverky, stojící rovně, poté nakloněni. Spárované prsty obou rukou se při dotyku ohýbají – jedná se o uctivé úklony. Palce (kapitáni) se zdraví (každý zajíček svým vlastním veverka).

Koťátko.

Kotě je malé, rozpustilé a chlupaté, brousí si drápky. (Všechny prsty jsou ohnuté tak, že se jejich polštářky dotýkají základny prstů, dlaň je v takto stlačené poloze, všechny prsty „běží“).

Kotě vypustilo drápky. (Prsty otevřené, napjatě napůl ohnuté).

Začal škrábat. (Prsty rychle "běží" v tomto napjatém napůl ohnutém stavu).

Ay - yai - yai, kotě, jaký jsi zlobivý, nemůžeš takhle škrábat. Pojď, schovej si drápy! (Po chvíli si kotě opět začne brousit drápky ...

Cvičení se provádí současně oběma rukama).

No, co jsi, kočičko? (koťátko odpovídá):

"Hej, nestůj moc blízko."

Jsem tygřík, ne kočička!"

Trpasličí jídlo.

Gnómové začali zvát hosty. (Ukazováčkem pravé ruky zatlačte postupně na polštářky prstů levé ruky a pak naopak).

Každý host dostal džem. („Rozetřete“ džem na špičku každého prstu).

Prsty sežraly všechny pamlsky. (Postupně, počínaje palci, „přilepte“ prsty stejného jména na obě ruce).

Dlaň se pevně přitiskla k dlani. (Stiskněte dlaně k sobě).

Hosté si nemohou vzít ani lžíce! (Zvedněte ramena, rozpažte ruce do stran – nechte se překvapit).

Zvonek.

Zvonek stále zvoní, hýbe jazykem. (Hřbety rukou jsou otočeny nahoru. Prsty obou rukou jsou zkřížené, prostředníček pravé ruky spuštěn dolů a dítě jím volně otáčí).

Husa stojí a chechtá se, chce tě štípnout.

Podrobnosti

Poznámka: tato lekce je vedena s prvky metodiky japonského profesora Makato Shichida. Jeden z charakteristické vlastnosti jeho techniky jsou hry pravého mozku, které pomáhají dětem vyjádřit lásku, pocit jedinečnosti a interakci mezi lidmi.Na hodině metody Shichida se setkáte s takovými prvky učení, které jsou pro mnohé z nás neobvyklé, jako např Objetí, hry pro rozvoj intuice, představivost, a samozřejmě nechybí ani tradiční hry na rozvoj paměti, logiky, pozornosti.

Mnoho lidí má rádo koně, včetně mě, ale to je pochopitelné, protože jsou to velmi krásná a půvabná zvířata. Pokud je také milujete a chcete o nich svému dítěti říct hravou formou, pak se ptám za mě!

Je velmi důležité hrát si s dítětem, když jste vy i miminko uvnitř dobrá nálada a zastavte hru, pokud dítě ztratí zájem.

Abstrakt lekce na téma "Koně" pro děti od 2 do 3 let.

Lekci začínáme objetím, řekněte dítěti, jak moc ho milujete! Pozvěte ke hře a nezapomeňte říct: „Budeme hrát a vy uspějete!“

1. Seznamte se s koňmi.

Pro začátek se seznámíme s postavami koní – pečlivě zvažte, jakou má kůň hřívu, kopyta, ocas. A my vám řekneme, kde je najdete.

Pro tuto část lekce jsem připravila senzorickou krabičku. Máme celou stáj! Zde jsme kutili seno, napojili a nakrmili koně. Každý kůň měl své pití, než jsme jim dali napít, spočítali jsme všechny koně a vzali stejný počet kbelíků vody, nalili vodu pro každého, ale krmení nasypali do společného krmítka.

Přitom pracovali s dýcháním – brali do rukou seno a foukali na něj.

2. Rozvíjíme intuici.

Protože intuice je jednou z vrozených schopností každého miminka, rádi ji rozvíjíme. Dnes jsme hledali, pod kterou ze tří kup sena se hříbě schovalo - já jsem se schoval a syn uhodl.

3. Motorický vývoj.

Čas jsme věnovali motorice: z klacků jsme si udělali výběh.

Základ byl vyroben ze slaného těsta a do něj byl zapíchnut „plot“.

Vyrobili i koně s jezdcem. (Opět vývoj motoru).

4. Vyhledávací hry (rozvíjíme pozornost a paměť):

4.1. Najděte "Čí část je vlevo?"

(Určujeme, který kůň patří do části (noha, ocas, hříva atd.) umístěné v levé řadě každé řady).

4.2. Hledání párů:

Hledali jsme stín koní, úkol je těžký. siluety koní jsou jiné, ale zvládli jsme to.

4.3. Rozložíme domino.

4.4. Znovu jsme nakrmili koně.

Prohlíželi jsme si jídelní lístek, studovali, co koně jedí.

Potom po domě sbírali věci „jídlo pro koně“ (naše seno a oves byly vyobrazeny jako obrázek na kartách, jablka, sušenky, mrkev a voda byly skutečné).

Všechny předměty jsem schoval na nějaké nápadné místo, např. na polici, na stůl - tzn. být viděn očima.

4.5. Rozvíjíme paměť.

Hráli jsme herní paměťovou mřížku – hru na zapamatování polohy předmětu. Podstata hry je následující:

Rozložím 2 řady karet, 3 kusy v řadě, jednu po druhé, zvážím každý obrázek, vyslovím ho a pak vše otočím. Dále pojmenuji jednu z věcí a požádám dítě, aby našlo kartu, syn mé požadavky splní, zkontrolujeme, zda jsme neudělali chybu, karta zůstane neotočená, pokračujeme v hledání požadované karty.

5. Design a představivost:

Sestavili jsme koně z tangramu. Na archu jsem zakroužkoval obrysy postav, Azamat složený.

6. Vnímání barev.

6.1. Najděte každého kovboje - koně, podle barvy šátku a sedla.

6.2. Karty koní (červená, černá, šedá, hnědá) rozřezala svisle na 3 části. Dítě složí celého koně. Trochu jsem si pohrál, dal koně do špatného pořadí a navrhl synovi, aby vše napravil.


7. Hádanky – rozvíjejí logiku a pozornost.

7.1. Sesbíral logickou řadu. Zveřejnil jsem svůj, opakoval můj syn.

7.2.Složili jsme puzzle, nechali 4 prvky nesložené, Azamat sestavil celý obrázek až do konce.


8. Prstová gymnastika: "Kůň skákal."

Položte dítě před sebe, dotkněte se svými dlaněmi jeho otevřených dlaní, začněte je lehce poplácat a řekněte:

Kůň cválal přes pole, přes pole.

Kůň cválal volně, volně.

Kůň cválal a vítr letěl,

Chtěl jsem držet krok s rychlým koněm!

Poté vezměte malý malíček do dlaní a promasírujte prsty od konečků k dlani:

skákací kůň

Podél malé řeky.

Pojďme k zahřívání prsteníků:

Utíkej za ní

Dav ovcí.

Další na řadě jsou prostředníčky.

Na mostě se stal

běh na koni,

Po nich přejdeme k zahřívání indexu:

Žáby jsou za ní

Rozhodli jsme se skočit!

Na samém konci hry přijdou na řadu palce:

Kůň, kůň, stačí jezdit,

Je čas, aby si všichni odpočinuli!

9. Logaritmus: "kůň"

Pro tuto část lekce potřebujeme tady je píseň .

Než si píseň poslechneme, podívejme se znovu na postavu koně. Připomeňme si, jakou má kůň hřívu, jaká kopyta, ocas.

„Nacvičte“ slabiku pro zpěv: „ale“ (vyslovujeme spolu s dítětem onomatopoje).

Řekněte: „Teď pojedeme na koni“, dejte dítěti vařečky (no, pokud nemáte vařečky doma, poslouží ostatní).

Za zpěvu písničky házíme dítě na kolena (jezdíme na koni) a pomáháme rytmicky klepat lžičkami (cvakání kopyt). Na refrén „ale-ale-ale“ pomáháme miminku třikrát udeřit do nohou lžičkami, povzbuzujeme ho, aby koně „upravilo“.

Jedeme - jedeme na koni, Ale, ale, ale!

Všichni kluci jsou rádi, rádi, Ale, ale, ale!

Rád, rád jezdím, Ale, ale, ale!

Kopyta hlasitě řinčí: Ale, ale, ale!

(Můžete se podívat na video o tom, jak dělat tuto gymnastiku).

Překulili jsme se a naši koně zase dostali hlad:

10. Motorika a koordinace pohybů:

Matky krmíme hříbětem (jídelní lístky), cestu k jídlu vykládáme hůlkami (lze použít pokličky, korálky nebo fazole). Nejprve zleva doprava, poté zprava doleva.

11. Kreativita.

Druhý den jsme měli napilno. Z geometrických tvarů jsme vytvořili aplikaci "Kůň".


Udělal hřívu pro koně.

Také jsme se rozhodli ozdobit našeho domácího koně zelenou:

Trochu jsme si představovali, že pochází ze zelené země, kde je skoro všechno zelené, včetně koní, a lidé, potažmo jezdci, jsou červení.

Během těchto dvou dnů jsme se toho o koních hodně naučili, zbývá s nimi komunikovat naživo a my to určitě uděláme! Vše dobrá nálada, příjemné a zajímavé hry! Děkuji za pozornost!

Materiály k výuce jsou uloženy tímto odkazem.

Synopse GCD in střední skupina logopeda na téma „Koně“ metodou hipoterapie

Svetlana Vladimirovna Stoletova, učitel-logoped, Meziresortní centrum GKU PC pro pomoc dětem ponechaným bez rodičovské péče, Kungur
Synopse okamžitého vzdělávací aktivityřečový patolog
Na téma "Koně" pro děti středního věku metodou hipoterapie.
Popis práce: V tomto materiálu je navrženo využití hipoterapie jako jedné z forem rehabilitace dětí. Terapeutické ježdění podporuje rozvoj paměti, pozornosti, myšlení, má komplexní pozitivní vliv na fyzický stav, emoční sféru, zvyšuje touhu po pozitivních výsledcích, podporuje socializaci.

Cílová:
- Zobecnění znalostí dětí o vlastnostech vzhledu a životního stylu koní, socializaci a utváření harmonického vztahu k okolnímu světu.

úkoly:
Nápravné a vzdělávací:
- obohatit aktivní i pasivní slovní zásobu k tématu
- naučit se pozorně naslouchat a rozumět básnickému textu
- upřesnit a rozšířit znalosti dětí o koních, jejich vzhled a význam
- rozvíjet jemnou motoriku, koordinaci pohybů, artikulační dýchání, smysl pro rytmus, tempo.
- posilovat touhu dosahovat pozitivních výsledků

Korekce-vývoj:
- správné uvažování prostřednictvím cvičení: "Nasbírej obrázek"
- posilovat svaly těla.
Nápravné a vzdělávací:
- vzdělávat kognitivní zájem o okolní svět
- vštípit lásku k domácím mazlíčkům - koním a přátelský přístup k nim.

Zařízení:
Hračky, krabice, dělené obrázky, míče, obrázky jídla, švihadlo, houpací kůň, kůň.
Audio nahrávky, prezentace "Koně"

Průběh GCD:

Obsah
Lekci začínáme objetím, řekněte dítěti, jak moc ho milujeme! Zveme vás ke hře: - Budeme hrát a vy uspějete!

Poslouchejte zvuk a hádejte, kdo se skrývá v krabici?
(Zvukový záznam zvuku koňských kopyt.)
Klikněte, klikněte, klikněte, klikněte!
Jsem kůň - šedá strana!
zaklepu kopytem.
Jestli chceš, udělám to!
Podívej, jak jsem krásná.
Pěkný ocas a hříva.
Klikněte, klikněte, klikněte, klikněte!
Jsem kůň - šedá strana!

1. Seznamte se s koňmi.
Hračky vycházejí z krabice.
- Je to kůň na hraní. Má velkou hlavu, uši, milé oči, krásný dlouhý krk. Je tam hříva. Za dlouhým ocasem. Kůň má silné rychlé nohy, na nohou kopyta. Když kůň běží, kopyta cvakají. Na koni mohou děti jezdit.
Zkoumání a pojmenovávání částí hračky "Kůň".
-Ukažte, kde má kůň hlavu, bok, ocas, hřívu, kopyta.
- Řekni mi, co ukazuji

Tady je matka koně. A tohle je její dítě - hříbě.
- Kdo je větší, kůň nebo hříbě? kdo je malý?
-Kde je lze najít?
-Dům, kde žijí koně, se nazývá "stáj", koňský dvůr
Jaké výhody přináší kůň lidem? co dělají koně?
Zobrazit prezentaci "Koně".

2. Rozvoj jemné motoriky a koordinace pohybů:
-Co jedí koně?
Před dítětem obrázky jídla. Matku koní krmíme hříbětem. Vybíráme obrázky „krmivo pro koně“ (seno, oves, jablka, sušenky, mrkev a voda). Cestu k jídlu vyložíme pomocí fazolí.

3. Prstová gymnastika "Koně skáčou"
Zde jsou moji pomocníci
Otočte je, jak chcete.
(Ukaž dlaně, otoč je)

Na bílé, hladké cestě
Prsty skáčou jako koně.
(Pohyb rukou dopředu, pohyb prstů)

Tsok-tsok-tsok. Tsok-tsok-tsok.
Poskakuje šmrncovní stádo.

Koně hlasitě křičí: "Jdi do toho!"
Jeli daleko.

4. Artikulační gymnastika
Během onomatopoeického řinčení se usmívejte, otevřete ústa a klikněte špičkou jazyka. Ústa jsou otevřená. Ukazujeme, jak koně frkají - vibrace rtů.

5. Didaktická hra "Nasbírej obrázek."
Dítě dostane karty koní (červené, černé, šedé, hnědé), rozřezané na několik částí. Dítě složí celého koně.

6. Dynamická pauza "Toy horses"
- Kluci mají spoustu hraček - koní, jsou tam houpací koně. Zde je návod, jak tento. Displej houpacího koně. Sednou si na něj a houpají se.
-Pohupujme se na špičkách tam a zpět, jako na koni.
rychlý kůň
Cvičil jsem ráno.
Nataženo na začátek
A zaklepala si kopytem.
Tsok! Tsok!
Nyní skočte dopředu
Do stran, dozadu, naopak.
Skok! Skok!
Běžet na místě a pak-
Mahi hříva a ocas.
Max! Max!
Co je ocas a hříva
Hedvábné a krásné!
Ach! Ach!
Kůň hlasitě zafrkal.
- Frrr! Nabíjení dokončeno!
Není čas na osvěžení?
Dej mi seno a vodu!
(E. Yaryshevskaya)
- Jsou koně na holi. Jako tyhle. Vloží hůl mezi nohy a skočí. Pojďme se svézt na koňské holi.
- A můžete si spolu hrát na koně. Vezmeme provaz a hodíme ho takto (na hruď, končí v podpaží.) Jeden hrající kůň. Druhý je jezdec. Řekněte „ale“, abyste koně nechali jít. Řekněte „whoa“, aby se kůň zastavil.

Hráli jsme si s koňmi a teď půjdeme navštívit skutečné koně.
Výuka pokračuje na koňském dvoře.
Lekce začíná seznámením s koněm, pozdravem, poté se dítě posadí na koně obkročmo: terapeutické ježdění.
Čtení básně A. Barto "Kůň"
Miluji svého koně
uhladím jí vlasy,
Hřebenatkou pohladím culík
A pojedu na koni na návštěvu.


7. Cvičení pro terapeutické ježdění.
"Dobře".
Lekce začíná pozdravem, můžete jej implementovat do této hry. Hodinu je užitečné doplnit stejným cvičením.
Úkol:
- navázání citového kontaktu s dítětem.
Dítě sedí na koni, přidržuje se rukama okraje a postupně odděluje ruce od držadel okraje, tleská křížem (sama nebo s pomocí dospělého) do dlaní instruktora a jeho asistent. Vyslovujeme báseň "Ladushki".
8. Dechová cvičení.
"Břišní dýchání":
Položte ruku na oblast břicha. Vydechujte všechen vzduch krátkými malými proudy, jako byste se snažili udržet ve vzduchu chmýří. Pomalu se zhluboka nadechněte. Ruka při výdechu jemně klesá a při nádechu stoupá. Opakujte výdech a zároveň ohněte záda tak, aby při nádechu vzduch pronikl hlouběji do plic.
"Vyčesej koně."
Úkol:
- rozvoj jemné motoriky.
Dítě sedí čelem ke koňské hlavě. Na povel začne koni česat hřívu, přehazuje ji ze strany na stranu.
"Míčová hra".
úkoly:
- rozvoj jemné motoriky;
- rozvoj hrubé motoriky;
Dítě sedí čelem k hlavě nebo ocasu koně. Na povel hodí míč instruktorovi jdoucímu po jeho levici, poté jej znovu chytí a hodí ho asistentovi jdoucímu vpravo.

Sesedání z koně.

Organizace promoce NOD.
-Dnes jsme si povídali o koních, seznamovali se s nimi, jezdili a hráli si s koňmi. Zjišťovali jsme, v čem se liší a v čem jsou si podobní, kde žijí. Jaké výhody lidem přinášejí, co jedí.
Dítě dostane omalovánku „Kůň“.