orgány imunitního systému. Shrnutí lekce: Imunita. Orgány imunitního systému Instruktážní karta k lekci

Nástin lekce na téma: Imunita

Účel: prohloubení znalostí o imunitě - důležité součásti lidského zdraví

Cíle lekce.

Vzdělávací. Formální pojmy: "imunita", "imunitní systém", "protilátky", "antigen", "vakcína", "léčebné sérum"

Seznamte se s typy imunity.

Vzdělávací. Pokračovat v hygieně, tělesné výchově, přesvědčování o potřebě zdravý životní stylživot.

Navodit smysl pro vlastenectví, přesvědčit o poznatelnosti a věcnosti fyziologických procesů.

Rozvíjející se. Rozvíjet intelektuální schopnosti, logické myšlení, formovat komunikační dovednosti.

Vybavení a materiál: TV, počítač, prezentace, sada úkolů pro skupiny, test na znalostní kontrolu, sešit s tištěným podkladem, portrét I.I. Mečnikov.

Během vyučování.

inscenuji. Zdůvodnění účelu lekce, aktualizace znalostí.

Úvod učitelem.

Na tabuli je epigraf "Naše tělo je stát a síly imunity jsou armáda střežící jeho nezávislost." (Rem Petrov)

Čtení epigrafu.

Náš úkol: identifikovat způsoby, jak chránit člověka před nemocemi, studovat způsoby, jak zachovat a posílit imunitu.

Proč je to důležité?

Žijeme v agresivní svět, zažíváme stres a vliv nepříznivého ekologického prostředí, naše tělo je neustále obklopeno neviditelnými nepřáteli – bakteriemi, viry, patogenními plísněmi, které způsobují infekční onemocnění.

Pokud by člověk neměl „obrannou armádu“, byl by v boji proti „outsiderům“ bezmocný.

Připomeňme si minulost.

1. Jaké krvinky se účastní obranných reakcí?

2. Kde se tvoří a dozrávají leukocyty?

3. Jaký tvar mají leukocyty, na čem záleží?

Cizinci mohou být nejen mikroby, ale také proteiny jiného organismu, protože každý člověk je individualita, každý organismus má svůj vlastní soubor znaků.

Zvažte lidské krevní skupiny. Proč je nutné provádět transfuzi krve striktně s ohledem na skupiny a Rh faktor? Dát příklad

jaký je závěr?

Když se do krve dostane pro člověka neobvyklý protein, tělo „cizí“ odmítá. To je také imunita, která zachovává biologickou individualitu.

II etapa. Učení nového materiálu.

1. Historie objevu fagocytózy: prezentace nebo sdělení studentů o I.I. Mečnikov, jeho dílo a význam tohoto díla pro člověka. Ukázka portrétu vědce.

2. Prezentace o specifické a nespecifické imunitě. Vysvětlení učitele.

3. Prezentace o interakci antigen-protilátka. Vysvětlení učitele.

4. Ukázka sklíčka o fyziologické podstatě imunity, tvorbě T-lymfocytů a B-lymfocytů, tvorbě protilátek proti rozpoznanému antigenu, tzn.

o rozvoji vysoce specifické imunity. Hesla pojmů: imunita, protilátka, antigen.

5. Historie vakcín a typy imunity.

a) Samostatná práce s textem str. 137.

b) Vyplnění úkolu č. 118 do sešitu.

c) Kontrola schématu, vysvětlení žáků.

d) Rozhovor se studenty:

Uveďte příklady očkování ve škole.

Jaký je váš postoj k tomuto procesu?

Proč někteří lidé odmítají očkování?

Problémová otázka:

Proč je člověku v případě nouze podáno sérum a ne vakcína? (Diskuse, zjišťování, jak se liší vakcína od séra). Záznam v r / t.

6. Způsoby posílení imunity, práce ve skupinách. Úkoly k diskusi.

Skupina I. Co může vést k vyčerpání energie?

Hádejte, jak to ovlivní imunitní systém?

Skupina II. Jak stresový stav (nervové napětí) ovlivní zachování imunity?

Navrhněte pravidla pro zdravý životní styl.

Skupina III. Představte si, jak špatné návyky ovlivní imunitní systém.

Navrhněte pravidla pro zdravý životní styl.

IV skupina. Navrhněte, proč děti, které se věnují tělesné výchově, méně onemocní.

Navrhněte pravidla pro zdravý životní styl.

Skupina V: Navrhněte, jaký vliv má hypotermie na imunitu.

Osvojte si pravidla zdravého životního stylu.

Skupinové zprávy. Zkontrolujte s odpověďmi. Zjištění. Záznam hlavní pravidla posílení imunity (příloha č. 1).

III etapa. Upevňování znalostí.

Otázky základní úrovně.

    Co je imunita?

    Jakou roli hrají protilátky?

    Které krvinky plní ochrannou funkci?

    Jak se přirozená imunita liší od umělé imunity?

    Proč se podávají vakcíny?

Pokročilé otázky.

    Co zajišťuje imunitu?

    Jaká je role B- a T-lymfocytů, fagocytů?

    Jaký je rozdíl mezi účinkem vakcíny a účinkem terapeutického séra?

    Jaké jsou typy imunity?

    Proč může zvýšení leukocytů v krvi naznačovat přítomnost infekce v těle?

IV etapa. Výsledky lekce: hodnocení, vysvětlení domácího úkolu.

Strana 136-137, otázky 1-9. Zpráva o AIDS.

Literatura.

Učebnice. Sonin N.I., Sapin M.V. "Biologie. Muž". Moskva. Drop 2009

V.Z. Řezníková, V.I. Sivoglazov. Biologie. Sekce "Člověk a jeho zdraví". Metodická příručka pro učitele. Moskva 1998

Metodická příručka k učebnici Sonina N.I., Sapina M.V. "Biologie. Člověk". Moskva. Drop 2007

Tarasov V.V. "Imunita. Historie objevů. Moskva. Drop 2004

G.K. Zajcev, A.G. Zajcev. Tvé zdraví. Posilování těla. Petrohrad. 1997

Strana 1 ze 4

Vasilyeva N.V.

Učitel biologie MAOUL №1, Apsheronsk

Cíle lekce:

Vzdělávací: poskytnout představu o obranném systému těla - imunitě, vytvořit nové anatomické a fyziologické pojmy - o stavbě imunitního systému, o mechanismech imunity, o typech imunity, o vlastnostech odlišné typy imunity, o patogenech, ukázat výhody očkování.

Rozvíjení - rozvíjet intelektuální schopnosti, logické myšlení, řeč, pozornost a paměť, vytvářet metody zobecňování a analýzy, zdůrazňovat hlavní věc, podporovat rozvoj schopnosti pracovat samostatně a ve spolupráci.

Vzdělávací: pěstovat smysl pro vlastenectví na příkladech vědeckých biologických objevů; přesvědčit o praktické nutnosti znalosti fyziologických procesů; pokračovat v hygienické, valeologické, tělesné výchově, prokazování nebezpečnosti špatných návyků a přesvědčování o nutnosti zdravého životního stylu a prospěšnosti preventivního očkování.

úkoly:

1. Prohloubit znalosti studentů o tom, co je imunita, druhy imunity, infekční onemocnění, terapeutická séra, vakcína, preventivní očkování.

2. Formovat dovednosti: samostatně pracovat s textem učebnice, snímky a schématy; získat potřebné informace; myslet logicky, analyzovat, dělat domněnky, vyvozovat závěry, vypracovávat výsledky mentálních operací v ústní i písemné formě.

Typ lekce: kombinovaná, připravená podle metody úplné asimilace znalostí

Metody:

Verbální (příběh, vysvětlení, rozhovor);

Vizuální (ukázka);

Částečné vyhledávání ( samostatná práce s materiálem) a sestavení informačního listu;

Problematické (problematické záležitosti);

Praktické (zkušební řešení).

Základní pojmy lekce:

Imunita – schopnost těla najít cizí tělesa a látky a zbavit se jich

Antigeny - bakterie, viry nebo jejich toxiny (jedy), cizorodé tkáně a proteiny, ale i degenerované buňky těla.

Protilátky (imunoglobuliny) jsou proteiny syntetizované tělem v reakci na přítomnost cizího tělesa (antigenu).

imunitní systém, typy imunity, patogeny, nemoci, typy nemocí, vakcína, terapeutické sérum.

Vybavení: krevní stůl, počítač, multimediální projektor, prezentace Microsoft Power Point „Imunita. Mechanismy a typy imunity“. Každý žák má k dispozici učebnice, kartičky s úkoly na téma „Vnitřní prostředí těla. Krev, leták „Typy imunity“, portréty vědců, reflexní karty.

Během lekcí:

Organizace času- 3 min.

Kluci, poslechněte si prosím úryvek z díla A.S. Puškina „Hostina během moru“: učitel-

Nyní je kostel prázdný;

Škola je hlucho zamčená;

Niva nečinně přezrálá;

Temný háj je prázdný;

A vesnice jako obydlí

Spálené, stojí za to, -

Všechno je tiché. (Jeden hřbitov)

Není prázdný, není tichý.

Každou minutu nosí mrtvé,

A sténání živých

Zeptejte se se strachem Boha

Uklidněte jejich duše!

Každou minutu potřebujete místo

A hroby mezi sebou,

Jako vyděšené stádo

Tisknou se v těsné řadě.

O čem je tato pasáž?

Možná odpověď studentů: o morové epidemii.

Mor je znám již od starověku. V 6. století v Byzantské říši trval mor 50 let a vyžádal si 100 milionů lidí. V 6. století zemřela v Evropě na mor 1/4 populace – 10 milionů lidí. Mor se nazýval černá smrt.

Neštovice byly neméně nebezpečné. V 18. století umíralo v západní Evropě na neštovice ročně 400 000 lidí. Onemocněly 2/3 narozených a z 8 lidí tři zemřeli. Za zvláštní znamení té doby bylo považováno "Nemá žádné známky neštovic."

Proč tedy byly i ty nejstrašnější nemoci a dlouhotrvající epidemie pro některé nebezpečné a pro jiné prošly bez zvláštních následků?

Odpovědi studentů.

Ukazuje se, že tělo má několik bariér proti veškeré cizí kůži a také v našem těle jsou krvinky, které chrání naše tělo - to jsou krvinky, lymfocyty a leukocyty. Setkali jsme se s nimi v předchozí lekci.

A dnes v lekci rozšíříme naše znalosti o ochranných vlastnostech těla a tématem naší lekce je „Imunita“.

II. Aktualizace znalostí -5-7 min.

Chlapi! Než však přistoupíme ke studiu nového materiálu, musíme si ověřit, jak silné jsou vaše znalosti na téma: Krev a vnitřní prostředí těla.

1. Rozhovor se studenty u tabule. Nakreslete schéma vnitřního prostředí těla.

2. Současně s ústním šetřením probíhá výběrové písemné šetření k tématu formou testu (pro motivované žáky s prvky úloh GIA typu A, B, C)

.(6-7 osob obdrží jednotlivé kartičky a prázdné listy).

3. Úkoly k ústnímu bleskovému průzkumu: kontrola otázek na diapozitivech.

1. Jaké je vnitřní prostředí?

2. Z jakých složek se skládá vnitřní prostředí?

3. Jak souvisí složky prostředí s pojmem homeostáza?

4. Jaké je složení krve?

5. Co je plazma, jaké má vlastnosti a proč je potřebná v krvi?

6. Co jsou tvarové prvky?

7. Jaké znáš formované prvky krve?

8. Jaké jsou hlavní znaky vlastností a funkcí tvarových prvků.

9. Které formované prvky jsou zodpovědné za ochrannou funkci krve?

10. Co určuje počet leukocytů a lymfocytů v lidské krvi?

Testové úlohy na kartách pro výběrové písemné šetření. (Slepé střevo)

III. Učení nové látky -20 min.

Prezentace „Imunita. Mechanismus a typy imunity "(v průběhu vysvětlování nového materiálu)

1. Seznámení s novým prohlášením o problému:

Naše dnešní lekce je věnována jednomu z nejdůležitějších problémů moderní medicína– imunita

Vydávají se reflexní karty s dotazem, co víte o imunitě.

(zápis tématu do sešitů, zobrazení snímků č. 1-4 s tématem hodiny).

Člověk žije v prostředí různých mikrobů: bakterií, virů, hub, prvoků. Lidé dlouho nikdo o tom nevěděl, až před 320 lety vytvořil holandský výrobce Anthony van Leeuwenhoek první mikroskop, se kterým objevil celý svět malých organismů – mikroorganismů, neboli mikrobů. Mezi mikroby jsou pro člověka prospěšné a škodlivé. Vstup patogenních mikrobů do Lidské tělo může vést k nemoci. Taková infekce se nazývá infekce a vzniklé onemocnění se nazývá infekční onemocnění. To, že nakažlivé nemoci způsobují mikroby, dokázal francouzský chemik Louis Pasteur, zakladatel mikrobiologie. Patogenní mikrobi po proniknutí do lidského těla poškozují a ničí buňky a tkáně, přičemž jejich látky využívají pro svou výživu a reprodukci. Jejich metabolické produkty jsou navíc pro lidský organismus často jedovaté (snímek č. 5).

Průběh onemocnění závisí nejen na vlastnostech mikroorganismu, který jej způsobil, ale také na odolnosti člověka vůči němu. Při vstupu mikrobů do lidského těla dochází k ochranné reakci – souboru biologických reakcí zaměřených na eliminaci jakéhokoli poškození organismu, včetně infekce a jejích následků. Nemoci jsou obecná a místní (schéma na tabuli):

(Patogenní bakterie, které se dostaly do těla, se setkaly s obranou těla).

Odkud se vzaly ochranné vlastnosti těla

Prezentace 6-7

Schopnost těla bránit se patogenům a virům se nazývá imunita.

Další definice: imunita je imunita těla vůči infekčním a neinfekčním onemocněním.

Myslíte si, že v lidském těle existuje speciální obranný systém?

Odpovědi studentů

Přesně tak, je to imunitní systém.

Každý systém v lidském těle se skládá z orgánů. Jaké orgány jsou součástí imunitního systému?

Na tuto otázku si odpovíte sami vyplněním textu schématu "Imunitní systém" učebnice, doplňkového materiálu.

Imunitní systém zahrnuje:

červená kostní dřeň;

brzlík nebo brzlík (struma),

primární orgán imunitního systému;

Lymfatické uzliny;

slezina.

2. Buněčná a humorální imunita

Zjistili jsme, které orgány jsou součástí imunitního systému, ale stále nevíme, jaké druhy imunity se rozlišují. Otevřete prosím str. 74, přečtěte si druhý a třetí odstavec (metoda částečného vyhledávání)

Dokonči větu:

Imunita, ve které ničení cizích těles provádějí buňky, se nazývá ... (celulární)

Imunita, kdy jsou cizí tělesa ničena pomocí chemikálií - protilátek - se nazývá ... (humorální)

Byla objevena buněčná imunita... (Mechnikov)

Byla objevena humorná imunita... (Erlichovy) portréty

3. Tělesná výchova. 1 minutové cvičení „Pozdrav slunci, ahoj Zemi“

4. Fyziologická podstata imunity (výklad učitele, diapozitiv, zápis názvů buněk do sešitu)

Prezentace:

Jak tělo reaguje na cizí invazi? Existují dva hlavní typy imunitních odpovědí. Odpověď prvního typu je buněčná, spočívá ve tvorbě T-lymfocytů, které rozpoznávají typ cizího tělesa a dávají signály o typu „cizího“ dalším buňkám – B-lymfocytům a fagocytům. Tento typ T-lymfocytů se nazývá „pomocníci“. Jiné T-lymfocyty – „zabijáci“ – dokážou samy zabít buňky infikované mikroby tím, že na ně zaútočí speciálními látkami – perforiny. Jakmile T-lymfocyty dají signál B-lymfocytům, je zapnuta humorální odpověď – tedy tvorba požadované protilátky proti rozpoznanému antigenu. V důsledku společného a koordinovaného působení B- a T-buněk tak vzniká vysoce specifická imunita.

Může ale člověk svým zásahem (v tomto případě pozitivním) pomoci předcházet nemoci nebo oslabit její průběh?

Odpovědi studentů.

5. Historie vzniku vakcín a očkování.

1. Příspěvek E. Jennera k boji proti neštovicím (komunikace studenta)

Problematická otázka: Byl Jenner schopen po úspěšném očkování vysvětlit mechanismus účinku vakcíny?

2. Přínos L. Pasteura medicíně. portréty

s. 74 – 75. Sam. Práce se studiem. kniha, rozhovor o otázkách.

3. Jaká očkování jste během svého života absolvoval? Přemýšleli jste někdy, proč se necháváte očkovat? (odpovědi studentů)

6. Jaké typy imunity existují? (schéma) Typy imunity. vyplnění základní linie. Práce s učebnicí s. 75-76 didaktický materiál(Slepé střevo)

IV. Fixace -5 min.

Ke zjištění, jak dobře rozumíte dnešnímu tématu lekce, nám pomůže malý test na téma „Imunita“ po skupinách (test primární kontroly znalostí).

Provedení testu. Vzájemná kontrola

jaké chyby jsi udělal?

Hodnocení zkušební práce. Celkové zhodnocení výsledku práce v hodině.

Odraz:

Co víte o imunitě? Co jste se naučili o imunitě?

Sloupec je vyplněn, co nového se naučili.

S jakými obtížemi jste se dnes ve třídě setkali?

Zažili jste ve třídě nepohodlí?

Jaká přání můžete vyjádřit spolužákům a učiteli?

V. Domácí úkol: cíle domácích úkolů, diferencovaný přístup k žákům s různou motivací k učení.

Stáhněte si prezentaci k hodině biologie "Imunita".

Stáhněte si prezentaci k hodině biologie "Vnitřní prostředí těla."



Starší články:

  • Abstrakt lekce biologie v 7. třídě: Třída Plazi. Rozmanitost plazů, jejich role v přírodě a praktický význam.

Sergeeva E.G.

Učitel biologie kategorie I

MBOU "Střední škola č. 2, Shchigry, Kursk Region"

Související lekce: Imunologie ve službách zdraví

Účel lekce:

Formulujte pojem imunologie a určete význam této vědy pro zachování lidského zdraví.

Cíle lekce:

Vzdělávací:

Rozšiřte materiál na ochranné vlastnosti těla.

Seznámit studenty s typy imunity, s pojmy "vakcína", "preventivní očkování", "terapeutické sérum", "protilátky".

Vzdělávací:

Pokračovat v hygieně, tělesné výchově, přesvědčování o nutnosti zdravého životního stylu a výhodách preventivního očkování.

Vychovat opatrný postoj na vaše zdraví a zdraví vašeho okolí.

Rozvíjet schopnost pracovat v týmu.

Rozvíjející se:

Rozvíjejte schopnost navazovat vztahy příčiny a následku.

Rozvíjejte vyhledávací a informační dovednosti.

Zajistit rozvoj paměti, pozornosti, myšlení, řeči.

Provádět všestranný rozvoj jedince.

Rozvíjejte vzdělávací a organizační dovednosti: organizujte se tak, abyste splnili úkol, cvičte sebekontrolu a introspekci vzdělávacích aktivit.

Zařízení: prezentace, pracovní karty studentů.

Během lekcí:

I. Motivace k učebním činnostem

Dobré odpoledne drazí přátelé! Všichni jste dnes přišli do školy. Usmíváte se, což znamená, že jste všichni zdraví. A můžeme začít s naší lekcí.

II. Aktualizace základních znalostí.

(zjistit, zda chybí, pokud ano, uvést příčinu - nemoc)

Není náhodou, že jsem dnes věnoval pozornost vašemu zdraví.

Formulace problému:Proč si myslíte, že ve stejných podmínkách někteří onemocní, zatímco jiní ne? (imunita)

Proč si myslíte, že o tom dnes mluvíme?

(budeme mluvit o způsobech, jak bojovat s infekcemi)

Téma: Imunologie ve službách zdraví.

(zapište téma do pracovního listu žáka)

III. Stanovení cíle:

Pokusme se tedy definovat, co je imunologie?

(zaznamenáno v pracovní kartě lekce)

Imunologie – nauka o imunitě

Co myslíš, že studuje?

To se dozvíme v dnešní lekci.

Cíle lekce : zjistit, co imunologie studuje, jaké jsou její cíle a cíle;

zjistit, co je vakcína, sérum, alergeny, Rh faktor, krevní skupiny;

seznámit se s přínosem vědců pro rozvoj imunologie;

sestavit schéma krevní transfuze, schéma „typů imunity“,

Zjistěte hodnotu Rh faktoru a příčinu Rh konfliktu.

IV. Objevování nových poznatků(Práce s prezentací)

Učitel: V současné době existuje mnoho preventivních a léčebných lékařské ústavy které nám pomáhají bojovat s infekčními nemocemi. Jsme očkováni zdarma. Ale byly i jiné doby, kdy ještě o očkování nevěděli.

Podívejte se na obrazovku (fragment z filmu "Příběh toulek" - Mor ve městě)

Učitel: Takhle vypadala města ve 14. století Proč myslíš, že jsem ti ukázal tento fragment? A co to říká? (lidé umírali na neznámé nemoci a nevěděli, jak se s nimi vypořádat)

Dostali jste jednotlivé úkoly a první úkol zněl: Najděte historická fakta o šíření strašlivých infekcí

Odkaz na historii.

Učitel: Vědci z celého světa si stanovili výzvu. Rozhodně najděte příčinu těchto hrozných nemocí. A druhý student dostal za úkol zjistit, jak vědci tento nelehký problém vyřešili.

Anglický vědec Edward Jenner (1749-1823) si všiml, že ženy, které dojily neštovice krávy, trpěly onemocněním v mírné formě. Jenner vzal tekutinu z neštovicových váčků ženy s kravskými neštovicemi a přenesl ji na chlapcovu poškrábanou kůži. Po nějaké době chlapce nakazil neštovicemi, ale chlapec neonemocněl. Jenner došel k závěru, že v chlapcově těle se tvoří protilátky, které neutralizují virus neštovic.

očkování

Učitel: Díky kluci. Proč tedy dnes na zemi není epidemie neštovic, moru? (Naučili jste se, jak se s nimi vypořádat)

A jak se s nimi bojuje? (očkování, vakcíny)

Cvičení. Najděte v učebnici definici toho, co je vakcína?

A zkusme si definovat, co je to očkování?

(vakcína je oslabený bakteriální virus, očkování je zavedení vakcíny)

Zaznamenejte si tyto pojmy do svého pracovního listu.

Učitel: - K čemu je očkování? (Vytvořit imunitu)

Ale co dělat, když se virus již dostal do těla a začal jeho destruktivní účinek? (podávaná terapeutická séra)

co to je Najděte definici v učebnici a pojďme ji společně zapsat do cestovní mapy.

(sérum - hotové protilátky)

PR: Jak se tedy tyto dva koncepty liší?

Když je vakcína podána, lidské tělo samo vytváří protilátky.

Zavedením terapeutického séra tělo dostává protilátky v hotový. Terapeutické sérum je přípravek z hotových protilátek.

Nyní se podívejte na obrazovku. Pokuste se pomocí textu v učebnici a schématu na tabuli vysvětlit, jak se připravuje přípravek séra proti záškrtu.

(vyprávějte o přípravě syrovátky)

Učitel: Mluvíme o imunologii. A co mají pojmy vakcína a sérum společného s imunitou?

(přispívají k rozvoji umělé imunity, za nárok na aktivní imunitu je zodpovědná pouze vakcína a za pasivní sérum)

Učitel: Co je imunita a jaké další druhy imunity znáte?

V pracovním listu vyplňte shluk „typy imunity“. Jedna osoba to udělá u tabule. (pracuje s interaktivní tabulí)

Imunita

Přírodní umělé

Druh dědičně aktivní pasivní

Získané

aktivní pasivní

(vysvětlete každý typ)

Učitel: Musím být očkován? (odůvodněte svou odpověď)

Myslíte, že se dá očkovat každý?

(ne, protože někteří lidé mají alergie)

Co je to alergie? Měli jsme ještě jeden individuální úkol, zjistit, co je to alergie.

Alergie

alergenní zátěž za osobu.

Učitel: No a teď, abychom neměli alergii na školu, si trochu odpočineme.

Fizkultminutka.

Ráno jdeme do školy

A noste s sebou kufřík.

Podívejme se kolem sebe

Kýchá tam někdo?

Aby nedošlo k alergiím

Utřeme prach.

A na stolech, na skříních

(vstaň na špičky)

Na podlaze utíráme prach

A začneme se učit.

Učitel: Myslíte si, že existují takové nemoci, proti kterým není imunita? (Chřipka, AIDS)

A to je jeden z úkolů moderní imunologie hledat cesty, jak se s tak závažnými nemocemi vypořádat.

Ale to není jediný problém dnešní vědy. Nyní si povíme o dalším problému, který musí imunologové řešit.Pro určení problému je potřeba splnit úkoly na vašich stolech. A nyní budete pracovat ve skupinách.

1 skupina

2 skupina

Učitel: Ale to se dnes ví, ale jak jste se o existenci krevních skupin dozvěděl? Máme tu další kus historie.

4. Trocha historie

3 skupina

Přečtěte si článek "Transfuze krve" a odpovězte na následující otázky.

4 skupina

Učitel: Vraťme se k vašim pracovním kartám a sestavte tabulku krevní transfuze. (jedna osoba u tabule)

II III

Úžasný.

V. Primární upevňování znalostí

Pojďme si společně shrnout dnešní lekci. A k tomu mají vaše pracovní karty úkoly, kde musíte vybrat správná prohlášení. Tato prohlášení budou závěrem dnešní lekce.

1. Imunologie je věda o imunitě

2. Mnoho nemocí zvítězilo

3. Byly vyvinuty vakcíny proti mnoha nemocem

4. Byla vyvinuta léčivá séra

5. Byly vyvinuty metody léčby plochých nohou

6. Byly vyvinuty metody transplantace orgánů

7. Studovaná lidská kostra

8. Vyvinul techniku ​​krevní transfuze

9. Anatomie je věda o stavbě lidského těla

10. Rozvinutý léky z alergií

11. Působení přímých a zpětná vazba v nervovém systému

VI. Domácí práce

§ 19.rep. §§ 17-19

VII. Odraz

Žáci vychovávají bílý kartu, pokud souhlasíte s prohlášením,Červené - pokud nesouhlasíte.

1. První vakcínu vytvořil Louis Pasteur.

2. Nemocný člověk potřebuje očkování.

3. Člověk s krevní skupinou I je univerzálním dárcem.

4. Osoba s III krevní skupinou je univerzální příjemce.

5. Člověk může onemocnět psí psí.

6. Naučil jsem se látku dobře.

7. Určitě se nechám očkovat proti chřipce.

8. Na lekci jsem odvedl skvělou práci.

Učitel: Děkuji za vynikající plodnou práci v lekci. Přeji vám, abyste neonemocněli, dbejte na své zdraví. Lekce skončila. Uvidíme se.

Náhled:

1 skupina

Přečtěte si článek "Kompatibilita tkání" a odpovězte na následující otázky.

1. V Kapském Městě (Jižní Afrika) byla v roce 1967 provedena transplantace srdce. Operace byla úspěšná, ale pacient žil pouze 18 dní. Proč si myslíte, že se to stalo?

2. Jaké úkoly by měli řešit chirurgové zabývající se transplantací tkání a orgánů?

2 skupina

Přečtěte si článek "Transfuze krve" a odpovězte na následující otázky.

1. Papež Innocent VIII., sklíčený stářím, nařídil, aby se třem mladým mužům nalil krev, ale to způsobilo jeho smrt. Proč?

2. Kolik krevních skupin existuje?

3 skupina

Přečtěte si článek "Transfuze krve" a odpovězte na následující otázky.

1. Jak se jmenují lidé, kteří krev dávají a přijímají? Proč jsou lidé s krevní skupinou I dlouho považováni za univerzální dárce. A co lidé se skupinou IV – univerzální příjemci?

2. Jaká jsou dnes pravidla pro transfuzi Proč vojenské šipky označují krevní skupinu?

4 skupina

Přečtěte si článek "Rh faktor" a odpovězte na následující otázky.

1. Co dalšího potřebujete vědět pro úspěšnou transfuzi krve? Jaký protein se nachází v erytrocytech? Do jakých skupin se lidé v souvislosti s tímto proteinem dělí?

2. Proč budoucí rodiče potřebují znát navzájem své Rh faktory?

Náhled:

Odkaz na historii.

Epidemie moru, cholery, neštovic zanechaly hlubokou stopu v dějinách lidstva. Ve 4. století v Byzantské říši trval mor 50 let a vyžádal si 100 milionů lidí. Člověk. Mor ve 14. století v Evropě zabil čtvrtinu populace 10 milionů lidí. Mor se nazýval černá smrt. Jeho epidemie způsobily tragickou zkázu.

V 18. století umíralo v západní Evropě na neštovice ročně 400 000 lidí. Onemocněla 2/3 narození, z osmi zemřeli tři. Tehdy bylo považováno za zvláštní znamení: "Nemá žádné známky neštovic." Lidé s hladkou kůží, bez jizev po neštovicích, byli vzácní.

Počátkem 19. století se s rozvojem světového obchodu začala šířit cholera. Bylo registrováno 6 epidemií cholery. Do Ruska byl přivezen karavanami z Iráku a Afghánistánu a později odtud západní Evropa. v Rusku do roku 1917. Za 59 „cholerových“ let onemocnělo 5,6 milionu lidí a téměř polovina z nich zemřela.

Epidemie chřipky zvaná „španělská chřipka“ si v letech 1918-1919 vyžádala životy statisíců lidí.

Historie vývoje imunologie.

Kořeny této vědy sahají do starověku, takže 1000 let před naším letopočtem věděli čínští a indičtí lékaři, že člověk, který byl očkovaný látkou ze strupů lidí, kteří měli neštovice s následnou infekcí, snáze toto onemocnění snáší . Číňané, kteří chtěli zabránit neštovicím, nasávali do nosu jako tabák sušené a rozdrcené kůry pacientů s neštovicemi. Tato metoda se nazývala variolace.

V roce 1762 Anglickému lékaři Dimsdalovi bylo uděleno 10 tisíc liber št. za variolaci, kterou provedl na císařovnu Kateřinu II a následníka trůnu, byl mu předložen portrét císařovny, dostal titul barona, hodnost státního rady a titul doživotního lékaře a také důchod 500 liber ročně. Ale to problém nevyřešilo.

Anglický vědec Edward Jenner (1749-1823) si všiml, že ženy, které dojily neštovice krávy, trpěly onemocněním v mírné formě. Jenner vzal tekutinu z neštovicových váčků ženy s kravskými neštovicemi a přenesl ji na chlapcovu poškrábanou kůži. Po nějaké době chlapce nakazil neštovicemi, ale chlapec neonemocněl. Jenner došel k závěru, že v chlapcově těle se tvoří protilátky, které neutralizují virus neštovic.

14. května 1796 E. Jenner ukázal, že očkování lidí původcem kravských neštovic je chrání před infekcí lidskými neštovicemi. Tato metoda se nazývá očkování (lat. "Vakka" - kráva) a díky němu od roku 1979 ve světě. Nebyl hlášen ani jeden případ neštovic.

V Jennerově díle pokračoval francouzský mikrobiolog Louis Pasteur (1822-1895), který jako první pochopil, že původci infekčních chorob jsou mikrobi, a upozornil na skutečnost, že po prodělané nemoci člověk většinou neonemocní. Pasteur navrhl, že pokud by mohly být mikroorganismy oslabeny tak, že by u lidí mohly způsobit pouze mírné onemocnění, pak by osoba, která měla takové onemocnění, byla chráněna před mikroby, kteří způsobují stejné přirozené onemocnění. Experimenty tuto myšlenku potvrdily a byly vytvořeny vakcíny. Pasteur vyvinul metodu očkování. 6. červenec 1885 se navždy zapsal do dějin vědy. Právě v tento den byl chlapec Joseph Meister, pokousaný šíleným psem, očkován vakcínou proti vzteklině vyvinutou L. Pasteurem. Tento muž dostal poprvé 13 injekcí vakcíny a přežil.

Velkým přínosem pro rozvoj imunologie byl ruský vědec I.I. Mečnikov. Vyvinul fagocytární teorii imunity. O čemž jsme již mluvili v předchozí lekci.

Alergie

Alergie je zvýšená citlivost těla na určité faktory. životní prostředí(potraviny, pachové látky, chemikálie, prach, pyl). Látka vyvolávající alergii se nazývá alergen.

Alergenem může být: prach v místnosti, pyl, prací prášky, antibiotika, psí nebo kočičí chlupy, krmivo pro ryby, rostliny, jídlo, topolové chmýří, emise z městských a venkovských podniků.

Alergen, který se dostane do těla, vyvolá imunitní reakci, přičemž se uvolní látky poškozující buňky. Objevuje se zarudnutí, svědění a další známky podráždění. Například podráždění nosní sliznice vede k rýmě a kýchání. Podráždění sliznice průdušek až kašel a zvýšená tvorba sputa.

Poslední desetiletí 20. století se vyznačují výrazným nárůstem frekvence alergických onemocnění. Prevalence alergií připomíná epidemii, za posledních 20 let se zvýšila 3-4krát a pokrývá rozdílné země na světě od 10 do 30 % populace a toto onemocnění se často vyskytuje v těžké, neobvyklé formě. To je způsobeno posilovánímalergenní zátěž za osobu.

Zhoršující se ekologická situace, iracionální výživa, přehnaná medikamentózní terapie, nekontrolované užívání antibiotik, stres, sedavý způsob života, klimatické změny... To vše zvyšuje expozici lidského těla alergenům – i těm, které existovaly odjakživa.

A jestliže 20. století bylo stoletím kardiovaskulárních chorob, pak se 21. století podle prognóz Světové zdravotnické organizace stane stoletím alergií.

Trocha historie

Od nepaměti lidé věděli, že krev je nositelkou života. starověký muž Jako lovec a válečník sledoval, jak se ztrátou krve mizí život jím poraženého člověka nebo zvířete. Věřilo se, že pomocí čerstvé krve lze člověka vyléčit nebo omladit. V Starověký Řím oslabení lidé, staří lidé dostávali pít krev umírajících gladiátorů.

První úspěšnou krevní transfuzi v dějinách medicíny provedli v roce 1667 ve Francii Jacques-Baptiste Denis a chirurg Efferez. Šestnáctiletému chlapci bylo podáno 250 ml jehněčí krve. Transfuze byla úspěšná a pacient se uzdravil.

V 17. století bylo v Evropě provedeno asi 20 takových krevních transfuzí, mnohé byly neúspěšné. Úřady a církev zakázaly transfuzi krve ze zvířete na člověka.

První krevní transfuzi člověku od člověka provedl anglický profesor porodnictví a gynekologie J. Blundell (1819). Podal transfuzi krve rodící ženě, která umírala na ztrátu krve. Ne všechny krevní transfuze ale skončily uzdravením, mnoho pacientů zemřelo z důvodů, které lékaři neznali. Medicína se přiblížila ke zjištění příčin neslučitelnosti lidské krve.

Největší objev v této oblasti učinil rakouský vědec Karl Landsteiner. Experimentální studie 1900-1907 umožnilo identifikovat lidské krevní skupiny, po kterých bylo možné vyhnout se fatálním komplikacím spojeným s transfuzí nekompatibilní krve.

V důsledku četných experimentů s krví in vitro (ve zkumavkách) a vyhodnocení možných kombinací K. Landsteiner zjistil, že všechny lidi lze v závislosti na vlastnostech krve rozdělit do tří skupin. O něco později (1906) český vědec Jan Jánský vyčlenil čtvrtou krevní skupinu a dal všechna označení, která existují dodnes. Nutno podotknout, že Jan Jánský byl psychiatr a svůj objev učinil při studiu krve duševně nemocných v domnění, že příčina duševních chorob spočívá ve vlastnostech krve.

V roce 1930 byla K. Landshteinerovi udělena Nobelova cena za objev krevních skupin.

V roce 1940 objevili K. Landsteiner a Alexander Wiener v krvi další protein Rh faktoru. 15 % lidí tento protein nemá.

Náhled:

Datum_______________________

Předmět _____________________________________________________________________

Blaženost těla je ve zdraví a blaženost mysli je ve znalostech.

Thales z Milétu.

Imunologie je _________________________________________________

Vakcína je ______________________________________________________________

Očkování je ____________________________________________________

Sérum je ________________________________________________________________

Známky srovnání

Vakcína

Sérum

co obsahuje?

Jak tělo získává protilátky?

Jak rychle se imunita vyvíjí?

K čemu se používá?

Alergie je ___________________________________________________________________

Schéma krevní transfuze

II III

Cvičení (vyberte správná tvrzení)

1. Imunologie je věda o imunitě

2. Porazil mnoho nemocí

3. Byly vytvořeny vakcíny proti mnoha nemocem

4.Byla vyvinuta lékařská séra

5. Byly vyvinuty metody léčby plochých nohou

6. Byly vyvinuty metody transplantace orgánů

7. Studovaná lidská kostra

8. Byla vyvinuta technika krevní transfuze

9. Anatomie je věda o stavbě lidského těla

Bylo vyvinuto 10 léků na alergii

11. Působení přímé a zpětné vazby v nervovém systému

Přečtěte si, co jste dostali - toto budou závěry z lekce

Domácí práce:§ 19, opakujte § 17-19


Elena Babeshko
Shrnutí lekce biologie "Imunita" 8. ročník

Abstrakt lekce biologie na dané téma"Imunita. ". 8 Třída

Babeshko Elena Vladimirovna, učitelka biologie a chemie

cílová lekce: seznámení studentů s ochranným mechanismem těla - imunita.

Úkoly:

Vzdělávací: odhalte koncept imunita abyste poznali mechanismus účinku imunita ospravedlnit nutnost očkování.

Vzdělávací: vytvořit pocit hrdosti na úspěchy domácí medicíny v boji proti infekčním chorobám.

Vzdělávací:Formovací dovednosti: diapozitivy a diagramy; extrahovat požadované informace.

Zařízení: počítač, projektor, očkovací kalendář, diapozitivy.

Typ lekce: učení nové látky.

I. Organizační moment

Snímek číslo 1.

Učitel: Kluci, podívejte se na obrazovku. To jsou slova vynikajícího ruského fyziologa I. I. Mečnikova.

Bylo mnoho otázek, na které lidstvo nedokázalo odpovědět. Lidé nemohli pochopit, proč jsou dva lidé ve stejných podmínkách, kdy existuje možnost nakažení se infekcí, ale jeden onemocní a druhý ne. Proč si myslíš?

Cíl pro dnešek lekce Na tuto otázku se pokusíme najít odpověď.

Při studiu nové téma potřebujeme znalosti o složení krve a o formovaných prvcích krve.

II. Kontrola pokrytého materiálu

Snímek číslo 2.

Učitel vede frontální rozhovor o probrané látce. V průběhu se na plátno promítají otázky.

III. Asimilace nových poznatků

1. Historie objevů.

Učitel: Infekční choroby jsou známy již dlouhou dobu. Snímek č. 3

Četba úryvku z díla A. S. Puškina „Svátek v době moru“. historická data.

Nyní je kostel prázdný;

Škola je hlucho zamčená;

Niva nečinně přezrálá;

Temný háj je prázdný;

A vesnice jako obydlí

Spálené, stojí za to -

Všechno je tiché. Jeden hřbitov

Není prázdný, není tichý.

Každou minutu nosí mrtvé,

A sténání živých

Zeptejte se se strachem Boha

Uklidněte jejich duše!

Každou minutu potřebujete místo

A hroby mezi sebou.

Jako vyděšené stádo

Tisknou se v těsné řadě.

(Výňatek z díla A. S. Puškina „Svátky během moru“).

Učitel:

Epidemie moru, cholery, neštovic, chřipky zanechaly hlubokou stopu v dějinách lidstva.

Ve 14. století prošla Evropou strašlivá epidemie "Černá smrt", která si vyžádala 15 milionů lidí. Byl to mor, který zachvátil všechny země a na který zemřelo 100 milionů lidí.

Neštovice, zvané neštovice, zanechaly neméně hroznou stopu. "černé neštovice". Virus neštovic způsobil smrt 400 milionů lidí a přeživší navždy oslepli. Bylo registrováno 6 epidemií cholery, poslední v letech 1992-93 v Indii, Bangladéši. chřipková epidemie tzv "Španěl" v letech 1918-19 si vyžádaly životy statisíců lidí, epidemie jsou známy pod názvem "Asijský", "Hongkong" a v dnešní době "vepřové" chřipka.

Po mnoho desetiletí se lidstvo snažilo s těmito nemocemi bojovat. Propuknutí infekčních chorob se nazývá epidemie. Účast mikrobů na infekčních onemocněních dokázal francouzský vědec Louis Pasteur.

Navrhl, že pokud člověka nakazíte oslabenými mikroby, které způsobují mírné onemocnění, pak v budoucnu touto nemocí neonemocní. Bude se rozvíjet imunita. Tato myšlenka byla vyvolána prací anglického lékaře Edwarda Jennera. snímek číslo 4

Zpráva: V roce 1796 anglický lékař Edward Jenner zjistil, že lidé, kteří onemocněli kravskou horečkou, se neštovic nebojí. Pak se Jenner rozhodl zavést tekutinu z pustul nemocné krávy do lidského těla. Vzal trochu tekutiny z váčků na vemeně krávy a vetřel ji do škrábance na kůži. U infikované osoby se vyvinuly lehké neštovice. Jeho prvním pacientem byl chlapec, kterému vkapával tekutinu z neštovic od krav a po nějaké době nakapal lidské neštovice. Chlapec neonemocněl. Takto očkovaní lidé neštovice nikdy nedostali. Svůj vynález nazval vakcínou (z latinského slova "vaca" - "kráva"). Jenner nenašel pro svůj úspěch vědecké vysvětlení, jednoduše tušil, že se zavedením oslabeného patogenu se mu tělo dokáže ubránit.

Zpráva: Jméno Louise Pasteura Snímek č. 5 je spojeno se vznikem mnoha vakcín proti různým nemocem, například vakcíny proti vzteklině. Virus vztekliny infikuje buňky nervový systém. U nemocného zvířete nebo člověka vznikají z vody křeče hltanu a hrtanu. Neschopný pít, i když má žízeň. Smrt může nastat paralýzou dýchacích svalů nebo zástavou srdeční činnosti. Ihned po kousnutí byste se proto měli okamžitě poradit s lékařem. Bude provádět očkování proti vzteklině navržené Louisem Pasteurem.

Učitel: Kluci, vidíte portrét I. I. Mečnikova. Proč je jeho portrét vedle portrétů Genera a Pasteura?

Snímek číslo 6.

Učitel: Pasteur a Mečnikov jsou považováni za zakladatele vědy imunologie.

Imunologie- úsek lékařské vědy o imunitě organismu vůči infekčním chorobám, jeho obranných mechanismech.

Naše tělo se dokáže chránit před škodlivými účinky mikroorganismů. Po proniknutí do těla se setkají s jeho ochrannými silami - imunita.

Učitel: téma našeho lekce IMUNITA.

Zvážíme typy imunita, zjistit roli krvinek při tvorbě imunita.

Snímek číslo 7.

Učitel: Imunita Schopnost těla bránit se patogenům.

(Snímek 1 Biologie 8. drop)

Učitel: cizorodé látky se nazývají antigeny (jedná se o mikroorganismy, viry a jakékoli buňky, jejichž složení se liší od složení tělu vlastních buněk.

Proti antigenům se tvoří protilátky.

Protilátky jsou syntetizovány speciálními buňkami - lymfocyty. (Snímek 2 Biologie 8. drop)

V těle je několik typů lymfocytů. snímek 8.

Učitel: Každý typ protilátky je schopen neutralizovat přesně definovaný antigen, přesně ten, který našel T-lymfocyt. Když se antigen dostane do těla podruhé, protilátky se tvoří rychleji. Tento jev se nazývá imunitní paměť. Prý to vyšlo imunita.

2. Pohledy imunita. Snímky 3-5 Biologie 8. Drop obecný

Snímek číslo 9.

Imunita

Přírodní umělé

vrozený získaný aktivní pasivní

vakcinační terapeutické sérum

Učitel: Než umělý imunita odlišný od přirozeného imunita?

(Studenti uvádějí své odhady.)

Učitel: - Co podle vás znamená vrozené imunita?

V krvi jsou protilátky z některých nemocí (psavka atd.).

Co znamená získané?

Následkem nemoci nebo s mateřským mlékem.

Učitel: Umělý imunitagenerované dvěma způsoby: zavedení vakcíny a zavedení terapeutického séra.

Učitel: Pamatujete si, co E. Jenner zavedl k prevenci neštovic?

Tekutina z neštovicových váčků, tj. oslabených mikroorganismů.

Vakcíny jsou kulturou oslabených mikroorganismů.

Učitel: Co se stane, když se podá vakcína?

T-lymfocyty rozpoznávají a B-lymfocyty produkují protilátky. Aktivní imunita.

Když už je člověk nemocný, píchnou mu terapeutické sérum, které obsahuje hotové protilátky.

Je to pasivní imunita.

3. Nemoci spojené s oslabením imunita. Snímky 11-15

Vzkaz studenta „Alergie“

Charakteristika nemocí vyplývajících z oslabení nebo poškození imunita: AIDS, chřipka. Příběh s prvky rozhovoru o prevenci nemocí.

C - syndrom

P - získané

A - imuno

D - deficit

- Co víš o AIDS?

Jak se můžete chránit před onemocněním AIDS?

Je chřipka nebezpečná?

- Myslíte, že existuje? chřipková imunita, AIDS?

IV. Kontrola zvládnutí nového materiálu u studentů

Učitel: Kluci, představme si takový případ.

Do nemocnice bylo přijato dítě, u něj byl diagnostikován záškrt. Jeho patogeny postihují sliznici hrdla a jejich jedy jsou krví roznášeny po celém těle a způsobují těžké otravy.

- Co by mělo být dítěti představeno

Učitel: V únoru - březnu probíhá epidemie chřipky. Jak se můžete chránit před chřipkou? Co zadat: vakcína nebo terapeutické sérum? Proč?

Učitel: U nás je očkovací systém. Podívejte se do očkovacího průkazu.

(zvažuje se očkovací průkaz) snímek 16

Učitel: Kluci, prozkoumali jsme obranný mechanismus těla - imunita, druhy imunita.

Jaké faktory podle vás posilují imunita, a které oslabují.

Na stolech studentů je tabulka „Role faktorů, které oslabují a posilují imunita".

Učitel organizuje frontální rozhovor, během kterého se zaplňuje stůl.

Faktory oslabující imunitní faktory posilování imunita

1. Špatné návyky 1. Zdravý životní styl

2. Vyčerpání energie Účtování nákladů těla na energii

3. Stres ničí lymfocyty 3.

4. Fyzická nečinnost 4

Na snímku obrazovky číslo 16.

V. Debriefing lekce.

Učitel shrnuje lekce,informuje domácí práce : s. 136-137, c. 1-9

Učitel: Dnes lekce hovořili jsme o důležité vlastnosti těla – jeho obranném mechanismu.

Od pronikání bakterií a cizích látek má tělo vnější a vnitřní ochranné bariéry;

Vnější bariéry jsou kůže a sliznice;

Vnitřní obranný mechanismus - imunita;

hlavní roli ve formování imunita hrát bílé krvinky - leukocyty.

Téma lekce: Imunita.

Vypracoval: Kust I.V. - učitel biologie a chemie

MBOU Kolyudovská střední škola

Cíle lekce: definovat imunitu, vyjmenovat orgány imunitního systému, vysvětlit podstatu imunitní odpovědi a funkce buněčné a humorální imunity; ukázat roli protilátek při neutralizaci antigenů; vysvětlit roli vědců při odhalování podstaty imunity, vynálezu vakcín a terapeutických sér;

Utváření porozumění hodnotě zdravého životního stylu, schopnost používat řečové prostředky k argumentaci svého postoje.

Během vyučování.

Fáze lekce

Učitelská činnost

Studentské aktivity

Metody a techniky

Aktualizace znalostí na téma "Vnitřní prostředí těla"

Jaké téma jsme studovali v minulé lekci?

Připomeňme si základní pojmy tohoto tématu pomocí karty simulátoru.

Pracujeme ve dvojicích.

Odpovídají na otázky.

Pracujte ve dvojicích: jeden se ptá a druhý odpovídá.

Základní schéma.

Učení nového materiálu.

Motivace. V jedné populární knize o fyziologii bylo obrazně řečeno: „V Rudém moři každou sekundu ztroskotají a klesnou ke dnu miliony lodí. Ale miliony nových lodí znovu opouštějí přístavy a plují.

Co znamená „lodě“ a „přístavy“?

Pojem imunita.

Imunita je schopnost těla chránit svou vlastní integritu a biologickou identitu. Zvláštní projev imunity - imunita vůči infekční nemoc. Schopnost těla najít cizí tělesa a látky (antigeny) a zbavit se jich.

V procesu evoluce se vytvořil imunitní systém.

orgány imunitního systému.

Mezi orgány imunitního systému patří: kostní dřeň, brzlík, slezina, nahromadění lymfatické tkáně. Imunitní systém vznikl s příchodem mnohobuněčných organismů a vyvinul se jako faktor přispívající k jejich přežití. Imunologie- biověda, která studuje ochranné reakce těla, zaměřené na zachování jeho strukturální a funkční integrity a biologické individuality. Imunologie vznikla jako obor lékařské mikrobiologie v 19. století.

Zakladateli imunologie byli E. Jenner, Louis Pasteur, I. I. Mečnikov. Později Bering, Landsteiner, Ermich a další.

Pojem protilátek.

Protilátky proteiny syntetizované v těle v reakci na přítomnost antigenu.

Příklad: v krvi se objevil jed-toxin. Antitoxin je proti němu produkován protilátkou, která neutralizuje toxin a vytváří komplex antigen-protilátka.

Protilátky jsou specifické pro určitý typ proteinu

Protilátky mohou zůstat v krvi po dlouhou dobu a tělo se stává imunní vůči nemocem.

Druhy imunity

Kongenitální: dědí potomci od rodičů (lidé od narození mají protilátky v krvi)

Získané: vznikají po vstupu cizích proteinů do krevního oběhu, například po prodělané nemoci (spalničky, plané neštovice)

uměle aktivní: po zavedení vakcíny (kultura oslabených mikrobů nebo jejich jedů)

Umělý pasiv: po zavedení terapeutického séra (hotového preparátu protilátky)

Bez antidifterického séra zemřelo 60-70 % dětí se záškrtem (záškrt postihuje sliznici krku).

Antitetanové sérum se používá k prevenci nemocí, když se dostane do rány země.

Jaké vakcíny by měli dostat teenageři?

V naší zemi existuje Národní kalendář preventivních očkování schválený Ministerstvem zdravotnictví Ruské federace. Podle tohoto kalendáře se ve 13 letech očkují dívky proti zarděnkám. Ve stejném věku se proti hepatitidě očkují dříve neočkovaní mladiství. Ve 14 letech - proti záškrtu, tetanu, polimeelitidě, tuberkulóze. V 15-16 letech přeočkování proti spalničkám, příušnicím. Po 17 letech záškrtu a tetanu.

AIDS je onemocnění způsobené virem HIV, které postihuje T-lymfocyty a ničí buněčnou a humorální imunitu.

Poskytněte odpovědi.

(to se týká leukocytů).

Jaké funkce plní?

Vzkazy studentů: 1) I.I. Mečnikov objevil fagocytózu.

Fagocyty pohlcují cizorodé látky a způsobují lokální zánětlivou reakci organismu provázenou otokem, zarudnutím a bolestí.

Nové fagocyty jsou přitahovány k ohnisku zánětu

Fagocyty, které absorbují cizí tělesa a poškozené buňky, umírají ve velkém množství a mění se v hnis.

I.I. Mechnikov navrhl v roce 1863 fagocytární teorii imunity. To je buněčná imunita.

2)P. Erlich otevřel Humorný imunita.

Speciální leukocyty tvoří speciální proteiny-protilátky podílející se na neutralizaci cizorodých látek.

Buňky, které produkují protilátky, se nazývají lymfocyty.

Buňkou, která rozpoznává cizí těleso, je T-lymfocyt. Předává informaci o cizorodém proteinu B-lymfocytu, který produkuje protilátky (gamaglobuliny).

T-lymfocyty, které ničí cizí a rakovinné buňky se nazývají T-zabijáci.

Poselství: Příspěvek E. Jenera a Louise Pasteura k rozvoji doktríny imunity.

monologická řeč

Na základě zpráv studenti vyplní schéma:

Mechanismy imunity:

Buněčná (fagocytóza)

Humorální (tvorba protilátek)

monologická řeč.

Formulace výstupu ze zprávy.

Kotvení

I.P. Pavlov řekl: "V těle je "nouzová reakce", při které tělo obětuje nějakou část, aby zachránilo celek." O čem to je?

Otázky ke konsolidaci.

1. Kdo objevil fenomén fagocytózy?

2. Jak se projevuje lokální zánětlivá reakce, jaké buňky jsou za ní zodpovědné?

3. Ve kterém roce Mečnikov navrhl fagocytární teorii imunity?

4. Co jsou T-killery?

5. Co je imunita?

6. Před čím chrání imunitní systém člověka?

7. Co je to získaná imunita? Dát příklad.

8. Kdo a kdy poprvé provedl očkování?

9. Co jsou terapeutická séra? Jaké léčivé látky obsahují?

10. Kdy se používá antitetanové sérum?

Odpovězte a vysvětlete.

Kreativní úkol.

Frontální rozhovor.

Domácí práce

Prozkoumat odstavec

Připravte prezentaci: „Využití vakcín a terapeutických sér v prevenci a léčbě nemocí“

Shrnutí lekce

Odraz