Kvíz o vyšívání - to nejzajímavější na blozích. Kvíz o vyšívání - to nejzajímavější na blozích Netradiční druhy vyšívání

Lekce - kvíz "Jehličková žena"

o práci a technologii pro třídu 3

Popis práce: Tento kvíz se koná formou soutěžní hry mezi týmy. Kvíz je určen pro vedení učitelů techniky ve třídě a kvíz lze využít i při mimoškolních aktivitách za účelem zlepšení znalostí techniky, zvýšení zájmu studentů o studium předmětu technika.

Cílová:Upevňování znalostí v úsecích předmětu technika.

úkoly:
Vzdělávací: upevnit výchozí představy o tvůrčím a mravním významu práce v životě člověka a společnosti;zobecnit a upevnit znalosti na téma „Bezpečnostní předpisy a dodržování sanitárních a hygienických požadavků“;
Vzdělávací- rozvíjetzájem o předmětzlepšit technologickou kulturu, rozšířit obzory.

Vzdělávací: pěstovat nezávislost,pozorování, pozornost, paměť, zodpovědnost za zadaný úkol, přesnost, vzájemná pomoc, přátelský přístup, estetický vkus.

Didaktická podpora: leták, prezentace.
Zařízení: počítač, multimediální projektor, plátno.
Mezioborové vazby: psaní, čtení.

Průběh kvízové ​​hry:

Učitel: Dobré odpoledne, milí kluci! Dnes nás čekají příjemná překvapení, soutěže v lekci - kvíz "Needlewomen".

Kvízu se zúčastní dva týmy: "Umělci", "Řemeslníci"

A pokud se stanete vítězi, dostanete diplom "Jehličková žena"

Učitelinformuje studenty o pravidlech kvízu.

Za každou soutěž, kterou tým vyhraje, obdrží účastníci 1 bod. Výsledky jsou shrnuty na konci kvízu. První místo získává tým, který skóruje největší počet správné odpovědi a body.

Vítězný tým je oceněn diplomem „Needlewoman“

1. Soutěž "Básně o práci" (domácí úkol)

fotbalová branka: upevnění prvotních představ o tvůrčím a mravním významu práce v životě člověka a společnosti

Učitel: Každý z vás ví, že nejdůležitější a nejčestnější věcí je práce. Každý tým si musí přečíst verše o práci: (verše si vybírá každý tým sám)

Stůl, u kterého sedíte

Postel, ve které spíte

Notebook, boty, pár lyží,

Talíř, vidlička, lžíce, nůž,

A každý hřebík a každý dům,

A každý krajíc chleba

To vše je vytvořeno prací,

Nespadl z nebe!

S. Michalkov.

2. Soutěž: „Hádanky o vyšívání“

Cíl: rozvoj logického myšlení, paměti

tahám nit za sebou,

Vsazeno do ocelového oka.

Proklínám tvé tričko.

Jsem šicí ...... jehla

snímek 2

Žlutý červ, na špičce - chyba (špendlík).

snímek 3

Hladí vše, čeho se dotkne

a dotek - kousne (železo)

snímek 4

Naše teta jehla

Vedla řadu přes pole.

Řádek k řádku, řádek k řádku

Budou tam šaty pro vaši dceru. ( šicí stroj)

snímek 5

Na jednom prstu

Kbelík vzhůru nohama. (náprstek)

snímek 6

Pár ostrých tenkých nohou

Žádné boty a žádné boty.

Chodidla po papíře

Na cestě stříhají všechno. (Nůžky)

snímek 7

Shrnutí výsledků soutěže. Vítězný tým získává bod.

3. Soutěž „Najdi chybu“

Cíl: rozvoj pozornosti, obzorů, paměti

Úkol: děti musí najít chybu v přísloví a říct přísloví správně


Otázka

Správná odpověď


1.

Zase se starej o šaty, eh účes od mladého věku

Zase se starej o šaty, eh čest od mladého věku

obuv

Jsou vítáni oblečením a doprovázeni mysl


3.

Bez práce to nezískáte rakovina z rybníka

Bez práce to nezískáte Ryba z rybníka


4.

Obchodní čas, ale zábava minuta

Obchodní čas, ale zábava hodina


5.

talíř vzhled

Kolik vlků nekrmí, ale on les vzhled


6.

Rád jezdíš, miluješ a řídit auto

Rád jezdíš, miluješ a nést sáně


7.

Mistrovská práce rozesmívá mě

Mistrovská práce strachy


8.

Udělal práci- Vyspat se

Udělal práci- chodit směle


9.

během rozhovoru

Vidět strom v ovoci, ale muž - v podnikání


10

Změřte sedmkrát sedmřez jednou

Změřte sedmkrát jedenřez jednou

Shrnutí výsledků soutěže. Vítězný tým získává bod.

Tělesná výchova minuta

Účel: využití zdravotně nezávadné techniky k zamezení přepracování a přetížení studentů

Učitel:Pojďme si zahrát hru "To jsem já, to jsem já, všichni moji přátelé."

Kdo je úhledný a vtipný
Spěcháte brzy ráno do školy?

Kdo je vždy v pořádku
Knihy, pera a sešity?

Kdo je celý den v posteli
A je příliš líný se učit?

Kdo z vás nechodí zachmuřený,
Milujete sport a pohyb?

Kdo, to chci vědět

Rád a hodně hraje?

4. Soutěž „Hádej přísloví z obrázků“

Cíl: rozvoj řeči, logického myšlení, paměti

1. Každý pták má plný nos. (snímek 8)

2. Oči se bojí, ruce dělají. (snímek 9)

3. Pokud chcete jíst kalachi, nesedejte si na sporák. (snímek 10)

4.

Koste kosu až do rosy: dolů s rosou - a jste doma. (snímek 11)

5. Nešije jehla, ale ruce. ( snímek 12)

6.

Mravenec není skvělý, ale kope hory (snímek 13)

7. Pilná myš se prokousá prknem. (snímek 14)

8. Pod ležícím kamenem a voda neteče. (snímek 15)
snímek 16

Shrnutí výsledků soutěže. Vítězný tým získává bod.

5. Soutěž "Ano - Ne"

Účel: upevnit bezpečnostní pravidla při práci s šicí jehlou

Jak doma, tak ve škole je šicí jehla věrným pomocníkem. Zkontrolujte, jak dobře

znáte bezpečnostní pravidla pro používání tohoto nástroje v každodenním životě. jestli ty

souhlasíte s tvrzením, odpovězte „Ano“, pokud nesouhlasíte – správně pojmenujte

akt.

1. Uchovávejte jehlu vždy v pouzdře. Ano

2. Nechte jehlu na pracovišti bez nitě. Ne(Nenechávejte jehlu na pracovišti bez nitě)

3. Předávejte jehlu pouze z ruky do ruky. Ne(Jehlu protáhněte pouze v pouzdře a s nití)

4. Nevkládejte si jehlu do úst a nehrajte si s jehlou. Ano

5. Pokud není pouzdro na jehlu, zapíchněte jehlu do zástěry Ne(Nestrkejte jehlu do oděvu).

6. Před a po práci zkontrolujte počet jehel. Ano

7. Držte jehelní tyč s jehlami pouze na stejném místě. Ano

8. Při šití můžete sníst chlebíček. Ne(Nenechte se rozptylovat při práci s jehlou).

snímek 17

Za každou správnou odpověď získává tým bod.

6. Soutěž kutilů.

Účel: aplikace získaných znalostí v praxi

Učitel: Musíte splnit praktický úkol.

Praktický úkol: "Šit na knoflík."

Na stole máte příslušenství potřebné k šití: nůžky,

náprstky, jehly a nitě. Potřebujete přišít knoflík správně, rychle, efektivně,

dodržování bezpečnostních předpisů

Shrnutí výsledků soutěže. Vítězný tým získává bod.

7. Shrnutí hry.

Toto je konec naší kvízové ​​lekce, kde jste měli možnost ukázat své

znalosti a dovednosti, vynalézavost a vynalézavost. Pojďme si shrnout naši soutěž.

Výsledky hry se sečtou a vítězové jsou oceněni.

Odraz:

Účel: analýza změn jejich nálady, aktivit během lekce.

Jak si myslíte, že jste dosáhli svého cíle?

Které kvízové ​​otázky se vám líbily?

Byly nějaké potíže s odpověďmi?

Jste se svou prací spokojeni?

Děkuji za vaši práci! Výborně!


Seznam použitých zdrojů:

  1. Andreeva I.A., vyšívání. Populární encyklopedie. - M., 2015
  2. Podlasy I.P. Pedagogika. - M.: "Osvícení", 2011
  3. The Complete Illustrated Encyclopedia., AST, Astrel, Harvest, 2012.
  4. Časopisy « Ruční“„Nádherné chvíle“, 2015.
  5. Fedotov, G. Ya. Velká encyklopedie řemesel / Gennadij Fedotov. - Moskva: Eksmo, 2009. - 604 s.

Test "Háčkování a pletení" (s výběrem jedné správné odpovědi).

Konopleva Elena Vasilievna, učitelka dalšího vzdělávání, MUDO "Dům dětství a mládeže města Čeremchovo", Čeremchovo.
Popis materiálu: Navržený materiál je určen pro učitele doplňkového vzdělávání dětských spolků pro háčkování a pletení, učitele techniky. Tento materiál lze využít k aktualizaci základních pojmů uměleckého pletení pro studenty dětských spolků 2. ročníku studia.
Cílová: stanovení úspěšnosti a efektivity rozvoje obecného rozvojového programu „Magic tangle“.
Základem pro hodnocení výsledků testu je desetibodový systém hodnocení:
- 9-10 bodů je uděleno za 90-100% správné splnění úkolů ( vysoká úroveň);
- 7-8 bodů je uděleno za 70-89% správné splnění úkolů ( zvýšená hladina);
- 5-6 bodů se uděluje za 50-69% správné splnění úkolů ( střední úroveň);
- 4-3 body se udělují za 49 -30 % správného splnění úkolů ( nízká úroveň);
- 2 a méně je umístěno za 29 % a méně správného dokončení úkolů ( nedostatečná úroveň).
Výsledek budou ukázány testy stupeň asimilace studenti se učí materiál a pomáhají učiteli najít co nejvíce efektivní metody a učební pomůcky.
Otázky ke zkoušce:
1. Kde začíná jakékoli pletení?
a) z pletení obručí smyček;
b) s pletacími sloupky bez háčkování;
c) ze sady smyček.
2. Jaké smyčky se nazývají okrajové?
a) ty, které jsou uprostřed pleteniny;
b) ty, které tvoří poslední řadu;
c) ty, které tvoří okraj, jsou první a poslední smyčky.
3. Jehly musí být silnější než nit:
a) 2krát;
b) 3krát;
c) 4krát.
4. S čím by se měly paprsky shodovat?
a) kvalita příze;
b) tloušťka příze;
c) délka nitě.
5. Co se dělá s okrajovými smyčkami?
a) pletené s oky z obruby;
b) odstraněny nepletené;
c) první smyčka je odstraněna a poslední je pletená.
6. Pletací příze s pletacími jehlicemi ve vzoru umožňují získat:
a) hustý vzor;
b) prolamované pletení;
c) pletení šátků.
7. Střídání v řadě předních a zadních smyček se nazývá:
a) gumička
b) punčochový úplet;
c) prolamované viskózní.
8. Pletení punčochy se získá:
a) střídání předních a zadních řad;
b) střídání smyček obličeje a obruby;
c) střídání předních smyček a přízí;
9. První smyčka při pletení:
a) pletené s přední smyčkou;
b) odstraněny bez pletení;
c) pleteme smyčkou z obruby.
10. Co se používá ke zvednutí spadlých smyček při pletení?
a) jehlu;
b) háčkování;
c) jakýkoli jiný ostrý předmět.
11. Očka, která při háčkování tvoří řetízek, se nazývají:
a) natažený
b) lemování;
c) vzduch.
12. Kterou z uvedených krajek lze považovat za nejoblíbenější mezi běžnými druhy domácího vyšívání?
a) pletené na cívkách;
b) pletený člunek;
c) háčkované.
13. Kolik jehel potřebujete k upletení ponožek, palčáků?
a) 3;
b) 5;
ve 2.
14. Kdo jsou nejšikovnější pletařky ve starověku?
a) Španělé
b) Arabové;
c) Italové.
15. Symboly smyček jsou...
kreslení;
b) schéma;
c) popis.
16. Co je to elementární částice, „cihla“ pleteného výrobku?
a) pletací jehlice;
b) příze;
c) smyčka.
17. Technika, která se nevztahuje na techniky háčkování?
a) dvojité háčkování;
b) vzduchová smyčka;
c) obličejová smyčka.
18. Co lze vyrobit z příze bez použití běžných pletacích jehel a háčkování?
a) bunda;
b) ponožky;
c) bambulka.
19. Nejběžnější typ příze:
a) vlna
b) bavlna;
c) akryl.
20. Bohyně Starověké Řecko, který dal lidem moudrost a znalosti, naučil je řemeslům a umění:
a) Arachne;
b) Athéna;
c) Venuše.
Testovací klíč:
1c, 2c, 3a, 4b, 5c, 6b, 7a, 8a, 9b, 10b, 11c, 12c, 13b, 14b, 15b, 16c, 17c, 18c, 19a, 20b. Vztah mezi rozvojem profesních dovedností učitele a úspěšností osobnosti dítěte Testovací kvíz na motivy pohádky K. Paustovského "Ocelový prsten" pro žáky 6. ročníku C (k) O školy VIII.

Hra - kvíz s odpověďmi pro 5. ročník o technice pro dívky nápravné školy typu VIII

Pryakhina Elena Yurievna, učitelka technologie pro dívky
Místo výkonu práce: Internátní škola OGKOU Cherntsk pro sirotky a děti bez rodičovské péče se zdravotním postižením

Popis práce: kvíz je určen pro učitele techniky k pořádání dnů učebního týdne pro dívky 5. ročníku a kvíz lze využít i při mimoškolních aktivitách za účelem prohloubení znalostí z techniky, zvýšení zájmu žáků o studium předmětu technika .

Hra – kvíz „Opakování je matkou učení“

Cílová: Systematizovat znalosti v předmětu "Technologie"
úkoly:
Vzdělávací: upevňování znalostí v částech předmětu technika.
Vzdělávací - výchova pozorování, pozornosti, paměti, myšlení.
Rozvíjení - zvyšování technologické kultury, rozšiřování obzorů.
Pracovní doba: 40 minut (1 lekce).
Třída: 5
Didaktická podpora: leták, prezentace.
Zařízení: počítač, multimediální projektor, plátno.
Mezioborové vazby: historie, psaní, čtení.

Průběh kvízové ​​hry:

Učitel seznámí žáky s pravidly kvízu.
U každé kvízové ​​otázky student napíše svou odpověď do odpovědního archu. Na konci kvízu si dívky vymění odpovědní archy a navzájem si zkontrolují správnost odpovědí přečtených učitelkou. Shrnutí. Student s nejvyšším počtem správných odpovědí vyhrává první místo. Nelze opravovat odpovědi ve formuláři.
Kvíz 1. "Hádanky o povoláních"
Tato čarodějnice
Tento umělec
Ne štětce a barvy
Hřeben a nůžky.
Má tajemnou moc:
Kdo se dotkne
- Stane se krásnějším. Kadeřník

kteří jsou lahodní
Připravuje kapustovou polévku
páchnoucí masové kuličky,
Saláty, vinaigretty? kuchař

Dnes jsem celý den šila.
Oblékl jsem celou rodinu.
Počkej chvíli, kočko
- Bude pro tebe oblečení. Švadlena

S ohnivou krejčovskou jehlou
Šije na loď
Ocelový oblek. Svářeč

Mezi mraky, vysoko,
Stavíme spolu nový dům
Tedy v teple a kráse
Lidé v něm žili šťastně. Stavitelé

Prsty létají jako ptáci
- Potok teče kaliko,
Prsty létají jako včely
- Potok teče jako hedvábí. Tkadlec

Když přijdeme do naší třídy,
Setká se s námi jako první.
Je laskavá, i když někdy přísná,
Otevření cesty do světa poznání. Učitel

stříbrná jehla
Vedl jsem vlákno na obloze.
Kdo je statečný s bílou nití
Ušil nebe, Ano, spěchal
- Načechral se konec nitě? Pilot
Kvíz 2. "Orientace v profesích"
Přidejte popis k názvu pracovní pozice.
profese:
1. Technolog.
2. Švadlena.
3. Návrhář.
4. Módní návrhářka.
5. Pletařka.
6. Spinner.
7. Inzerent.
8. Warpmaker.
9. Vařte.
10. Cukrář.
Popis:
A - Vyrábí různé produkty z tkaniny.
B - Ona vlastní technologický postup pro výrobu souvislé, tenké, určité lineární hustoty a pevnosti závitu.
B - Připraví základ pro proces výroby látky.
G - Zná obsah kuchařských receptů.
D - Ví, jak vařit.
E - Z jednotlivých dílů vyrábí různé látkové výrobky.
G - Připravuje sladké výrobky z mouky a dalších doplňkových produktů.
Z - On, s ohledem na velikost a umístění bytu, vytváří a zdobí interiér prostor.
I - Specialista na tvorbu nových produktů z různých materiálů.
K - Srozumitelně, zajímavě a krásně prezentuje zboží a služby.
Odpovědi: 1-D; 2-E; 3-Z; 4-I; 5-A; 6-B; 7-K; 8-B; 9-D; 10-J.
Kvíz 3. "Hádanky"
1. Z tohoto kbelíku nemůžete pít vodu. (Náprstek)
2. Malý, ostrý, s ocasem. (Jehla a nit)
3. Jsem barevný kus látky, zvaný ... (Slátanina)
4. Po řece Sheet se plaví parník.
A za ním takový hladký povrch – ani vráska, která by nebyla vidět. (Žehlička)
5. Topili, bili, drtili, rvali, trhali, kroutili, tkali, pokládali na stůl. (Prádlo)
6. Předvádím se na zdi, nemám dost vidliček. (Zásuvka)
7. Poháry na stopkách zbělají, obsahují nitě a košile. (Bavlna)
8. Vypadá jako televize, jen 100x chytřejší
Píše programy pro tátu, sází texty pro mámu.
A nezapomíná na mě - vesele si se mnou hraje. (Počítač)
9. Dva konce, dva kroužky, hřebík uprostřed. (Nůžky)
10. Steh po stehu stál v řadě. (Čára)
Kvíz 4. "Hádanky"
Jak rozumíte slovu puzzle? (Hádanka, ve které je hledané slovo nebo fráze znázorněno kombinací číslic, písmen nebo znaků) Navrhuji, abyste je hádali:
(Obchod před potěšením).

(Práce je věcí cti; vždy na prvním místě)
Kvíz 5: „Věříš, že…“
1. Existují šicí stroje nejen s ruční pohon ale i s ruční brzdou? (Ne)
2. Neviditelné okraje produktu na obrázku by měly být znázorněny tučnou čarou. (Ne)
3. První modely šicího stroje používaly kaktusové jehly, které byly speciálně přivezeny z Afriky? (Ne, jehly byly vždy kovové.)
4. Sendvič je běžný typ svačiny. (Ano)
5. Canape je druh sendviče i druh nábytku. (Ano)
6. Jedna z hlavních částí šicího stroje má název oděvní součást? (Ano, tato část se nazývá „rukáv“)
7. Existují stroje, které šijí bez nití? (Ano, jedná se o tzv. bezzávitové stroje, které spojují látku svařováním. Takové stroje dokážou nejen „prošívat“ chemické materiály, ale také zhotovovat smyčky, dokončovat a „vyšívat“ výrobky atd. S jejich pomocí byly vyrobeny speciální vesty pro psy Belka a Strelka, kteří byli ve vesmíru, stejně jako oblečení pro astronauty)
8. Existují auta ovládaná ne jedním, ale dvěma nožními pedály? (Ano, takové stroje se používají v šicím průmyslu a mají elektrický pohon)
9. Umí dokonce šicí stroje přišívat knoflíky a háčky? (Ano)
Kvíz 6. "Anagramy"
1. IEELDZI (Produkt)
2. ONBLSHA (Vzorek)
3. ILGA (Jehla)
4. PERSNATOK (Náprstek)
5. TSYNINOZH (Nůžky)
6. NOLOKVO (Vlákno)
7. UFNTIRUA (kování)
8. YVATKCHA (zastrčit)
9. XALKDA (Složit)
10. DNOCREIT (Cukrář)
11. EDOMREIL (Modelář)
Kvíz 7. „Pokračujte v přísloví“
Žáci by měli pokračovat v přísloví:
1. „Postarej se znovu o šaty…….. (a čest od mládí)”.
2. „Seznamte se podle oblečení……. (a eskortován do mysli)”.
3. „Bez námahy……. (nemůžeš vzít ryby z rybníka)”.
4. „Je čas…… (a zábavný čas)”.
5. „Bez ohledu na to, kolik vlků nakrmíte…… (a dívá se do lesa)”.
6. „Ušil jsem váček pro svou drahou…. (a vyšel rukavice)”.
7. „Dobrá hostitelka a od kohouta…. (ucho se bude vařit)”.
8. „Jezdíš rád…… (miluji nosit saně)”.
9. „Co zaseješ…. (budeš sklízet)
10. „Udělal skutek-…. (kráčet odvážně)”.
11. „Oči se bojí, ale .... (ruce dělají)”.
12. „Měř sedmkrát-…. (jednou řez)”.
Shrnutí, odměňování studentů.
Odraz:
Jak si myslíte, že jste dosáhli svého cíle?
Které kvízové ​​otázky se vám líbily?
Byly nějaké potíže s odpověďmi?
Jste se svou prací spokojeni?
Děkuji za vaši práci! Výborně!

Herní cíle:

vzdělávací:

  1. Upevnění znalostí v úsecích předmětu technologie "Vaření", "Stroje", "Květina", "Elektrotechnika", "Šití", "Nauka o materiálu", "Vyšívání".
  2. Kontrola znalostí získaných v různých úsecích techniky.

Vzdělávací:

  1. Rozvoj dovedností aktualizovat znalosti, funkce myšlení (analýza, syntéza, komparace, klasifikace, zobecnění).

Vzdělávací:

  1. Pěstovat schopnost práce ve skupině, dobrou vůli, respekt jeden k druhému, vzájemnou pomoc, spolupráci, zvýšit kognitivní zájem o předmět (aktivace kognitivního procesu).

Studenti jsou rozděleni do brigád (týmů) nebo tříd po 2-8 týmech dle vlastního výběru, zvolí si kapitána, můžete vymyslet názvy týmů, motto, znak.

"hostesky"

HERNÍ KVÍZ PRO ŽÁKY 6-8 TŘÍD

KLIKNUTÍ MYŠÍ – Zobrazí se kritéria a čísla otázek.

Tým náhodně vybere sekci a číslo otázky.

KLIKNUTÍ MYŠÍ - zobrazí se odpověď na otázku.

Za každou správnou odpověď obdrží každý tým jeden bod.

KLIKNUTÍ MYŠÍ - na ovládané tlačítko se vrátí na snímek 2 (kritéria otázky).

Tým náhodně znovu vybere sekci a číslo otázky, pokud je odpověď uvedena správně. Pokud ne, tah přechází na druhý tým.

KLIKNUTÍ MYŠÍ - objeví se otázka.

KLIKNUTÍ MYŠÍ - zobrazí se odpověď na otázku

KLIKNUTÍ MYŠÍ - na ovládané tlačítko se vrátí na snímek 2 (kritéria otázky) atd.

Otázky ke kvízové ​​hře:

"Kuchařství"

Snímek 3. Co podle lidových představ znamenalo začátek všeho života? Vejce.

Snímek 4. Slovo, které se v ústech nestane sladkým, bez ohledu na to, jak často se opakujete. Halva.

Snímek 5. Ve středověku nosili rytíři tuto zeleninu na hrudi jako talisman. Cibule.

Snímek 6. Diplomat a způsob přípravy sledě. Velvyslanec.

Snímek 7. Produkt, který chytil starého Hotta Bulla. Zmrzlina.

Snímek 8. Suroviny na výrobu kočáru pro Popelku. Dýně.

Snímek 9. Toto lehce nakousnuté ovoce se stalo symbolem počítačů Macintosh. Jablko.

Snímek 10. Co přináší jídlo? Chuť.

Snímek 11. Jeden džbán mléka byl vložen do lednice, druhý byl ponechán v místnosti.

Snímek 12. Kde se krém rychleji usadí? V Lednici.

Snímek 13. Jak se jmenuje malý sendvič? Tartinka.

Z jakého jazyka je slovo „kuchyně“ vypůjčeno? Z němčiny.

Snímek 14. Odkud se v Rusku poprvé vzal čaj? Z Číny.

"Mechanika"

Snímek 15. Kdo navrhl první návrh šicího stroje pro krejčovství? Leonardo da Vinci.

Snímek 16. Jaká část šicího stroje je v černé krabici? Říká se mu stejně jako jedna z částí jízdního kola. Pedál.

Snímek 17. Kdo vynalezl první šicí stroj využívající horní a spodní nit? Walter Hunt (1834).

Snímek 18. Ve kterém městě v Rusku byla založena první továrna na výrobu šicích strojů? ve městě Podolsk.

Snímek 19. Který závod se stal centrem výroby šicích strojů v Rusku? PMZ (Podolský strojírenský závod).

Snímek 20. Jakým směrem vzhledem k pracovnímu se otáčí setrvačník u různých typů šicích strojů? Setrvačník různých strojů se otáčí stejně - na sobě.

Snímek 21. Jakou funkci mají drážky na čepeli jehly? Chraňte nit před třením o látku.

Snímek 22. Jak se vybírá jehla a nit pro práci stroje? V závislosti na tloušťce a vlastnostech tkaniny.

Snímek 23. Jak se nazývá hlavní část šicího stroje oděv? Rukáv.

Snímek 24. Která část uvádí do pohybu všechna pracovní tělesa šicího stroje? hlavní šachta.

Snímek 25. V jaké poloze má být jehla při navlékání horní nitě? V nejvyšší pozici.

Snímek 26. Který závod se stal centrem průmyslu šicích strojů: a) GAZ; b) VAZ; c) PMZ? PMZ (Podolský strojírenský závod).

"Elektrotechnika"

Snímek 27. Je v každé místnosti a na stropě . Svítilna.

Snímek 28. Stává se to 127 a 220 V. Co to je? Napětí.

Snímek 29. Tepelný zdroj světla. Žárovka.

Snímek 30. Kolik pojistek je zapojeno do elektrického obvodu? Dva.

Snímek 31. Jaké jsou elektrické rozvody podle způsobu uložení vodičů? Otevřené a skryté.

Snímek 32. Měří sílu proudu: a) wattmetr; b) elektroměr; c) ampérmetr. Ampérmetr.

Snímek 33. Měří napětí: a) voltmetr; b) ampérmetr; c) wattmetr. Voltmetr.

snímek 34. Technická zařízení, které využívají elektromagnetického působení elektrického proudu: a) elektromotory; b) generátory; v) osvětlení. Elektromotory a generátory.

Snímek 35. Jak se nazývá nauka o přijímání, předávání a využívání elektrické energie? Elektrotechnika.

Snímek 36. Co je na obrázku? Elektrické vedení.

Snímek 37. Elektroměr měří: a) sílu proudu; b) síťové napětí; c) spotřeba energie po určitou dobu. Spotřeba energie po určitou dobu.

Snímek 38. Elektrická energie se měří v: a) voltech; b) watty; c) kilowatthodiny? Kilowatthodiny.

Snímek 39. Z čeho je vyrobeno oblečení. Materiál.

Snímek 40. Kudrnaté pravítko pro kreslení zakřivených čar. Vzor.

Snímek 41. Které detaily jsou vyříznuty jako první, velké nebo malé? Velký.

Snímek 42. Oděv skládající se z rukávů. Kimono.

Slide 43. Podnik, ve kterém se ke každému přistupuje podle jiných standardů. Studio.

Snímek 44. Jaké měření určuje velikost ramenního produktu? Obvod hrudníku.

Snímek 45. Rebus. Švy.

Snímek 46. Jak se jmenují nejnutnější detaily v jakémkoli oděvu (jsou horní, vnitřní, štěrbinové, zapínané na zip, nejčastěji se nacházejí na kalhotách, zástěrách, sukních)? Kapsy.

Snímek 47. Na které straně obrázku se provádějí měření? Napravo.

Snímek 48. Jaké nitě se používají pro kopírovací stehy? Kontrastní.

Snímek 49. Proč jsou povoleny? Pro švy.

Snímek 50. Rebus. Náprstek.

"Pěstování květin"

Snímek 51. Tulipán z čeledi: a) lilie; b) pion; c) fazole. Lileynykh.

Snímek 52. Ke kterým rostlinám z hlediska délky života patří kosatce: a) letničky; b) dvouletky; c) trvalky. Trvalky.

Snímek 53. Hloubka výsadby cibulí narcisů závisí na: a) velikosti cibule; b) počasí; c) péče o rostliny. Velikosti žárovek.

Snímek 54. Dozrávají cibulovité rostliny v létě nebo na podzim? Léto.

Snímek 55. Obalování semen půdními směsmi (rašelina, humus, jíl) lepidly (bramborová pasta) a minerálními hnojivy se nazývá .... Povlak.

Snímek 56. Jedno z nejstarších odvětví rostlinné výroby, zásobující obyvatelstvo květinami. Pěstování květin.

Snímek 57. Která květina v řečtině znamená „perla“? Sedmikráska.

Snímek 58. Obrázek které květiny byl ražen na mincích na řeckém ostrově Rhodos? Růže.

Snímek 59. Která rostlina z čeledi Compositae byla přivezena z Mexika v roce 1796 a pojmenována po profesoru botaniky Johannu Zinnovi? Cínie.

Snímek 60. Kolik květin má být v kytici? Liché číslo.

Snímek 61. Jak se jiřiny rozmnožují? Kořenové hlízy.

Snímek 62. V roce 1830 vyšla kniha D.P. Oznobishina „Selam, nebo .... ……”? Jazyk květin.

"Nauka o materiálech"

Snímek 63. Jaké proplétání v tkaninách komplikuje řezání a zpracování výrobků a proč? Satén a satén.

Snímek 64. Nejtenčí nit, navinutá z kukly moruše a bource dubového, se nazývá - ... Přírodní hedvábí.

Snímek 65. Jaké závity vedou přes okraj? Útek nebo příčný.

Snímek 66. Vítr a látka a marshmallow. Vánek.

Slide 67. Kolekce látek i karet. Atlas.

Snímek 68. Jak se nazývá úzký pruh podél látky? Okraj.

Snímek 69. Jaký druh vazby je na obrázku? Prádlo.

Snímek 70. Z čeho jsou vyrobena syntetická vlákna? Uhlí, ropa, zemní plyn.

Snímek 71. Jaké provázání nití tvoří látku se stejnou přední a zadní stranou: na přání; b) prádlo; c) satén Prádlo.

Snímek 72. Jak se nazývají silné dlouhé nitě vedoucí podél látky? Základna nebo sdílení.

Snímek 73. Jak se nazývá proces vzájemného proplétání přízí za účelem získání látek? Tkaní.

Snímek 74. Z čeho jsou vyrobena umělá vlákna? Ze dřeva a bavlněné buničiny.

"Šití"

Snímek 75. Jak se nazývá umění pletení uzlů? Makramé.

Snímek 76. Kolik jehel je potřeba k upletení punčochové ponožky? Pět.

Snímek 77. Jak se „patchwork“ překládá do ruštiny? Technika patchworku.

Snímek 78. Jak se nazývá malba na přírodní hedvábí? Batika.

Snímek 79. Jak se nazývá krajka, která se skládá z uzlů a "pikot", tvořících buď kruhy, nebo oblouky? Frivolitky.

Snímek 80. Jak se nazývá speciální zařízení na natahování látky? Snímek 81. Používá se při vyšívání. Obruč.

Snímek 82. Přenese se na látku. Obrázek.

Snímek 83. Pevný papír pro přenos kresby z předlohy. Pauzovací papír.

Snímek 84. Může být umělecký, vědecký, technický. Stvoření.

Snímek 85. Jak se nazývají vyšívací nitě? Muline.

Snímek 86. Jak se nazývá navinutý šev? "Rokoko".

Výsledky hry jsou sečteny.

Je určen počet bodů získaných každým týmem. Místa jsou určena. Titul „hostes“ je udělen vítěznému týmu.

V sobotu - poslední lekce v ruské škole. Chci, aby dívky uspořádaly zábavný kvíz s cenami. Našla jsem nějaké otázky, na něco jsem sama přišla. Můžete mi něco říct? ))) Nastya se zeptala na složitější otázky. Zdá se, že tady je to jiné.
Některé otázky mohou být praktické, např. k výběru jehel na látku nebo k vystřihování detailů (toto je obecně bolavé téma, můžeme vystřihnout malý detail ze středu velkého kusu :)))

1. Jaké znáte druhy vyšívání? (makramé, vyšívání, korálkování, pletení, patchwork)
2. „Může to být umělecké, vědecké, technické. Je těžké dělat vyšívání bez toho? (stvoření)
3. "Co je vaření?" (umění vařit)
4. "Jak se jmenuje nit na vyšívání?" (mulina)
5. "Přenáší se to na látku?" (obrázek)
6. "Jak se jmenuje malování barvami na hedvábí?" (batika)
7. Kolik jehel je potřeba k upletení ponožky stehem? (Pět)
8. "Jak se nazývá proces vzájemného prokládání přízí za účelem získání látek?" (tkaní)
9. "Jak se patchwork překládá do ruštiny?" (technika patchworku)
10. „Proč jsou poskytovány příspěvky? (na švu)
11. "Z jakého jsou šaty?" (materiál)
12.Podnik. Ve kterých se ke každému přistupuje podle jiných měřítek? (studio)
13. Je v každé místnosti a na stropě? (svítilna)
14. "Jak se vybírá jehla a nit pro práci stroje?" (v závislosti na tloušťce a vlastnostech tkaniny)
15. Vlast čaje? (Čína)
16. Jaké nitě se používají k pletení? (vlna, bavlna, syntetika)
17. Jak se jmenuje speciální zařízení na natahování látky. Potřebujete na vyšívání? (obruč)
18. „Jsou nad hlavou, štěrbinové, zapínané zipy, nejčastěji se nacházejí na kalhotách, zástěrách, sukních. Jak se jmenují tyto nejnutnější detaily v každém oblečení? (kapsy)
19. „V jakém směru se vzhledem k pracovníkovi otáčí setrvačník šicí stroj? (sobě)
20. Nejtenčí nit navinutá z kukly moruše a bource dubového se nazývá - (přírodní hedvábí)
21. Jak se nazývá umění pletení uzlů? (makramé)
22. Může být umělecký, vědecký, technický? (stvoření)
23. A látka a sbírka map v zeměpise? (atlas)
24. Z čeho se vyrábí syntetické vlákno? (ropa, plyn, dřevo, uhlí)
25. Podnik, ve kterém se ke každému přistupuje podle jiných standardů? (studio)
26. Oči se bojí ... (a ruce ano)
27. Může být na účtu výšivka? (ano, křížkový steh)
28. Z čeho se vyrábí hedvábná tkanina? (z nitě kokonu bource morušového)
29. Z čeho se skládá čárkovaná plocha? (z tahů)
30. "Které detaily jsou vyříznuty jako první, velké nebo malé?" (velký)
31. "Z čeho je vyrobena vlněná látka?" (ze zvířecích chlupů)
32. „Dvě štíhlé sestry, V rukou řemeslnice. Celý den jsme se nořili do smyček ... A je to tady - šátek pro Peťku. (mluví)
33. Otázka "Vyjmenujte materiály potřebné pro tkaní objemné korálkové hračky?" (korálky, drát, schéma
34. Po řece pluje parník. A za ním je tak hladký povrch, není vidět žádná vráska “(železo)
35. Batika je ručně malovaná ... (na látku)
36.
Proč nemůžete zapnout/vypnout žehličku mokrýma rukama? (možný úraz elektrickým proudem)
37. Jak se jmenuje cívka pro navíjení nitě do šicího stroje
(cívka)
38.
Jak se z francouzštiny překládá název dekorační techniky decoupage?
vystříhnout
39. Jak se nazývá technika vyšívání pro vytváření výrobků z plstěné vlny?
40. Jmenujte synonymum pro výraz patchwork (Patchwork
41. Jak se nazývá odrůda korálků ve formě skleněných trubiček (skleněné korálky
42. Jakou techniku ​​vyšívání lze připsat gordickému uzlu, který uřízl Alexandr Veliký?
makramé
43. Jak se na internetu nazývají šetrné jehličky (křeček, veverka, liška)
44. Z čeho je oblečení vyrobeno se nazývá ... (látka, materiál)
45. „Umění tvorby kytic, stejně jako samotná kytice, sestavená podle jejích principů, se nazývá ... (ikebana)
46. ​​​​Jaké nitě se používají pro kopírovací stehy? (kontrast)
47. Kudrnaté pravítko pro kreslení zakřivených čar (vzor)
48. Starověké umění skládání papírových figurek. (origami)